Artykuły

Częstochowa. Nowy teatr czeka na aktorów i wolontariuszy

Teatr Oczami Brata da szansę osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Kto chciałby się przyłączyć, niech skontaktuje się z organizatorami do 8 sierpnia.

Niecodzienny teatr chce stworzyć częstochowska Fundacja Oczami Brata. Nim powstała, najpierw był Wolontariat Młodzieżowy. Zaczął działać w 2010 r. i od początku kierował nim Paweł Bilski wspierany przez grupę przyjaciół jeszcze z czasów gimnazjalnych. Jedna z pierwszych ich akcji dotyczyła pomocy ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti. Potem organizowali m.in. zbiórkę okularów dla mieszkańców najbiedniejszych regionów świata. W Częstochowie dali się poznać za sprawą cyklicznej "Gry miejskiej", którą dwa lata temu włączono do imprezy "(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie" (towarzyszyły jej happeningi, salon poezji, Przegląd Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Maskarada"). Fundacją stali się w tym roku.

Tworzony teraz Teatr Oczami Brata bazuje na działalności Teatru Integracyjnego ALA, uczniowskiego projektu Autorskiego Liceum Artystycznego i Akademickiego "ALA", wspomaganego przez Wolontariat Młodzieżowy. W jego ramach będą się odbywać nie tylko teatralne, ale i muzyczne, plastyczne, a nawet kulinarne warsztaty.

- Zawsze w połowie zajęć przewidziana jest przerwa na kanapkę czy coś do picia. Zamiast przynosić je z domu, pokażemy, jak upiec drożdżówkę czy rogaliki. To będzie taki miły i smaczny przerywnik - zapowiada Paweł Bilski, prezes fundacji.

Zajęcia rozpoczną się 23 września i potrwają do 20 grudnia. Uczestnicy będą się spotykali w każdą sobotę na mniej więcej cztery godziny. Na finał przygotują spektakl. Teatr czeka na 30 aktorów z niepełnosprawnością intelektualną oraz 10 wolontariuszy. Zgłoszenia będą przyjmowane do 8 sierpnia. Można kontaktować się telefonicznie (791 119 520), mailowo (czamibrata@gmail.com) albo osobiście, przychodząc na spotkanie informacyjne, które odbędzie się w środę 30 lipca o godz. 17 w Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym (Wały Dwernickiego 117/121).

- Wolontariusze są bardzo potrzebni. Nie tylko będą w razie potrzeby odprowadzać niepełnosprawne osoby do domu, ale także wspierać je podczas zajęć w grupie. To bardzo ważny, integracyjny aspekt naszego teatru. Jeśli ktoś chciałby się przyłączyć, dobrze, by pojawił się na zebraniu. Dzięki temu będziemy mieli obraz, jak dalej poprowadzić zajęcia. Gdy będzie wielu chętnych, może stworzymy drugą grupę - dodaje Bilski.

W przypadku aktorów wiek nie gra roli. Rodzice mogą zgłaszać swoje dzieci, znajdzie się także miejsce dla młodzieży i osób zupełnie dorosłych. Co do wolontariatu, tu minimalny wiek uczestnika wynosi 13 lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji