Artykuły

Trans-Atlantyk

Trans-Atlantyk" Mikołaj Grabowski przenosi na scenę po raz dru­gi. A jeżeli wliczymy oparty na powie­ści i fragmentach "Dzienników" pisa­rza spektakl "Tango Gombrowicz" sprzed pięciu lat, to nawet drugi i pół. To swoisty prolog zaplanowanego w Starym Teatrze na przyszły sezon festiwalu "re_wizje. sarmatyzm".

- Po raz pierwszy zmierzyłem się z tą niezwykłą powieścią prawie trzy­dzieści lat temu w Łodzi, a następnie przeniosłem tę inscenizację do Krako­wa... Wciąż zadziwia mnie i fascynuje niesłychana aktualność tekstu Gom­browicza, jego przenikliwość w malo­waniu "Polaków portretu własnego" - mówi reżyser.

Czy ponad pół wieku od napisania "Trans-Atlantyku" bluźniercza konfrontacja patriotyzmu z homo(seksualizmem) nadal odsłania zamknięte­go w szafie trupa? Czy zaaplikowana przez Gombrowicza terapia wstrząso­wa, mająca wyzwolić Polaka spod wła­dzy Polski, czy - szerzej - człowieka spod władzy narodu, zadziałała? Czy przeciwnie - potrzebna jest dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek? Czy walka Ojczyzny z Synczyzną trwa nadal i ja­ki jest jej wynik w naszej duchowej rze­czywistości? Czy wybiliśmy się na my­ślową samodzielność? - reżyser zapra­sza do szukania odpowiedzi na te pytania, wpisując jednocześnie swoje przedsięwzięcie w kontekst ideologii i kultury sarmackiej oraz jej wpływu na nasze postrzeganie świata.

Adaptacja i reżyseria: Mikołaj Grabowski, scenografia: Magdalena Mu­siał, muzyka: Paweł Szymański, ruch sceniczny: Jacek Owczarek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji