Artykuły

Warszawa. Ignacy Gogolewski recytuje

Polskie Nagrania przygotowały płytę: "Powiedz mi jak mnie kochasz" w interpretacji Ignacego Gogolewskiego.

"Powiedz mi jak mnie kochasz"

Ignacy Gogolewski

PNCD 1610

EAN 5907783426100

Przygotowaliśmy niezwykłą płytę: "Powiedz mi jak mnie kochasz". To wypowiadana słowem muzyka o nas samych, ludziach z drugiej połowy dwudziestego wieku. Włącz tę płytę, a usłyszysz słowa miłości w wielu barwach i odsłonach. Ona nadaje sens naszemu życiu. Porywa i zmienia. Czyni lepszymi. Czasem wiedzie na manowce. Oświadcza się i zaprasza na zaręczyny. Prowadzi do ślubu. Patrzy z zachwytem. Nie zna czasu. Tęskni. Opiekuje się. Mówi głosem Ignacego Gogolewskiego - człowieka i aktora o wielu barwach, niespotykanej wyobraźni, kolorycie i ekspresji. Jego głos brzmi jak najpiękniejsza melodia. Nikt tak jak on nie potrafi wyrażać pełnej gamy uczuć. Ten głos jest zakodowany w pamięci zbiorowej. Gogolewski jest idolem kilku generacji publiczności teatralnej, telewizyjnej i filmowej. Niezapomniany Konrad-Gustaw w "Dziadach" Mickiewicza, tytułowy Mazepa z dramatu Słowackiego, reżyser "Cyda" Pierre Corneille - Stanisława Wyspiańskiego. Niezrównany kreator postaci romantycznych, współczesnych dramatów, klasycznych komedii. Jego talent i kunszt poznali bywalcy najważniejszych scen, m. in.: Teatru Polskiego, Teatru Narodowego, Teatru Dramatycznego. Ostatnio możemy podziwiać go na deskach Teatru "Polonia" Krystyny Jandy. Znane też są jego kreacje w spektaklach słynnego Teatru Telewizji oraz

w audycjach radiowych. Szerokiej rzeszy widzów bliska jest postać Antka Boryny z filmu "Chłopi". Pamiętamy go jako kapitana Willego Ruperta z serialu "Stawka większa niż życie" (odcinek 5, Ostatnia szansa).

W "Polskich Nagraniach" aktor wydał kilka płyt analogowych. Dziś przypominamy część nagrań na płycie kompaktowej z autografem Artysty, w pełnym cyfrowym brzmieniu. Mówi do nas słowami poetów: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ("Kocham Cię w słońcu i przy blasku świec"), Juliana Tuwima ("Zaraz muszę się z Tobą zobaczyć"), Tadeusza Kubiaka ("Pies miał ślepia tak bardzo po ludzku piwne"), Małgorzaty Hillary ("My z drugiej połowy dwudziestego wieku"), Władysława Broniewskiego ("Tyś mnie kochała'), Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ("Kochany - szumi piosenka"), Cypriana Kamila Norwida ("Utwory Pana czytałam starannie"), Juliusza Słowackiego ("Oczy Twe były dla mnie gwiazdami zbawienia") i Adama Mickiewicza. Wieszcz przemówi do nas trochę niekonwencjonalnie. Zaprosi na litewskie przyjęcie zaręczynowe, przedstawi uroki stanu małżeńskiego ("Pani Twardowska" - Jedzą, piją, lulki palą), słowami ukraińskiej ballady opowie kryminalny melodramat, a na końcu płyty wspomni słynną Marylę W.

Konstanty Ildefons Gałczyński

1. Rozmowa liryczna

Cyprian Kamil Norwid

2. Beatrix

Julian Tuwim

3. Banalna historia

Tadeusz Kubiak

4. Moimi oczami

Małgorzata Hillar

5. My z drugiej połowy XX wieku

Władysław Broniewski

6. Przypływ

7. Bar "Pod Zdechłym Psem"

8. Poeta i trzeźwi

9. Sen 2'45"

10. Ja i wiersze

Krzysztof Kamil Baczyński

11. *** / Gdy za powietrza zasłoną (wiersz z Powstania Warszawskiego)

Władysław Broniewski

12. Do

13. Warum

14. Wiersz ostatni

15. Ze złości

Juliusz Słowacki

16. O tu był mi Eden

Adam Mickiewicz

17. Kochajmy się! (menu zaręczynowe A.D. 1812 - fragmenty XII księgi Pana Tadeusza)

18. Pani Twardowska

19. Czaty (ballada ukraińska)

20. Do M

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji