Artykuły

Szamocin-Studzieniec. Nowy spektakl Borczucha i dzieci

W niedzielę w Stowarzyszeniu "Stacja Szamocin" odbędzie się pokaz nowego spektaklu Michała Borczucha w ramach cyklu Wielkopolska: Rewolucje. Będzie to nieco inna wersja ubiegłorocznego spektaklu "Lepiej tam nie idź", w który zaangażowała się jeszcze jedna grupa dzieci, z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Studzieńcu. Odbędą się tam też warsztaty fotograficzne, które zaplanowała Jacqueline Sobiszewski.

Szamocin to malownicze miasto w powiecie chodzieskim, nad jeziorem Siekiera. Ma niewiele ponad cztery tysiące, mieszkańców i nieczynną stację kolejową, która od 1997 r. jest siedzibą Społecznego Stowarzyszenia Edukacyjno-Teatralnego "Stacja Szamocin", prowadzonego przez reżyserkę i społeczniczkę Lubę Zarembińską. To właśnie tu odbędzie się w niedzielę pokaz nowego spektaklu Michała Borczucha w ramach cyklu Wielkopolska: Rewolucje.

Program, zainicjowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w 2012 r., ma pokazywać, że tworzenie kulturalnej oferty poza wielkimi ośrodkami jest możliwe. Pomysł polega na tym, że znani awangardowi artyści jadą do niewielkich wielkopolskich miejscowości, by tam pracować razem z dziećmi i tymi, którzy na co dzień nie zajmują się sztuką. Efekt - w postaci spektakli teatralnych, koncertów, wystaw czy dyskusji - twórcy i uczestnicy wypracowują wspólnie.

W ubiegłym roku w ramach Rewolucji powstał m.in. spektakl "Noce i dnie" w reżyserii i choreografii Mikołaja Mikołajczyka, przygotowany z udziałem seniorów z Zespołu Śpiewaczego "Wrzos" z Zakrzewa. W programie znalazło się też przedstawienie "Listy na wolność", które poprzedziły warsztaty prowadzone przez reporterów "Dużego Formatu" w Areszcie Śledczym w Lesznie. Marcin Masecki, który stworzy! niezwykły koncert razem z Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy i poznańskimi filharmonikami, zdobył Paszport "Polityki". Do tej prestiżowej nagrody nominowano też kuratorkę projektu - Agatę Siwiak.

"Lepiej tam nie idź" Michała Borczucha

Pierwsza odsłona tegorocznych Rewolucji - spektakl teatralny w wykonaniu seniorów - odbyła się tydzień temu w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. Przed premierą przez miesiąc z mieszkańcami domu pracowali Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin (dramatopisarsko-reżyserski duet, nagrodzony tegorocznym Paszportem w kategorii teatr) oraz choreograf i performer Cezary Tomaszewski.

Projekt Michała Borczucha to drugi punkt programu tegorocznych Rewolucji. Razem z dziećmi ze Stowarzyszenia Stacja Szamocin i podopiecznymi miejscowego Domu Dziecka artysta stworzył w ubiegłym roku spektakl "Lepiej tam nie idź" w konwencji gry RPG. Tym razem zobaczymy nieco inną wersję przedstawienia, w które zaangażowała się jeszcze jedna grupa dzieci - mieszkańcy z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Studzieńcu.

W Studzieńcu odbędą się też warsztaty fotograficzne, które zaplanowała Jacqueline Sobiszewski - artystka o polskich korzeniach, która przyjechała na studia do łódzkiej Filmówki. Wernisaż wystawy - 27 listopada w CK Zamek.

Co jeszcze czeka nas w tym roku w ramach Rewolucji? W połowie września - m.in. widowisko o kosmosie, które przygotowują razem z mieszkańcami Rozdrażewa artysta Wojtek Ziemilski oraz dramaturg i krytyk Roman Pawłowski. Powstanie spektakl o kosmosie, ale także o przestrzeni i czasie.

Pokazy Rewolucji we wrześniu zawitają też do Jarocina. W podróż w głąb lat 80. wyruszy tu reżyserka teatralna Weronika Szczawińska. W przedsięwzięciu weźmie udział wielopokoleniowy zespół Dzieci Jarocina, w którym grają i śpiewają dzieci, nastolatki, seniorzy, artyści weterani festiwalu z lat 80. i młodzi niezależni muzycy.

Wydarzeniem zamykającym tegoroczny cykl będą warsztaty i wystawa w Skansenie Olenderskim "Olandia" w Prusimiu. - Będziemy tu pracować z trudną młodzieżą z powiatu międzychodzkiego, powstaną rzeźby, instalacje i prace wideo - zapowiada Agata Siwiak.

Podobnie jak w poprzednich latach efekty tegorocznych Rewolucji zobaczymy jesienią w Poznaniu - w Starym Browarze, CK Zamek i Teatrze Nowym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji