Artykuły

Gdańsk. "Orfeusz i Eurydyka" w św. Janie

"Orfeusz i Eurydyka" Glucka to jedna z najpopularniejszych oper. W najbliższy czwartek można jej w Gdańsku posłuchać w wersji koncertowej.

Mit o Orfeuszu i Eurydyce był inspiracją dla wielu twórców oper - między innymi Claudio Monteverdiego, Georga Philippa Telemanna czy Josepha Haydna. Jedno z najsłynniejszych dzieł opartych na tej starożytnej historii miłosnej to kompozycja Christofa Willibalda Glucka "Orfeusz i Eurydyka". Opera została po raz pierwszy wystawiona w 1762 roku w Wiedniu i od samego początku uznawana była za jedno z najpiękniejszych dzieł operowych, jakie napisano. Choć dzieło Glucka jest niezwykle popularne, nie było ono do tej pory wystawione w Gdańsku. Trójmiejscy melomani będą jednak mieli okazję, by wkrótce wysłuchać koncertowej wersji tego dzieła. Taka okazja nadarzy się już w najbliższy czwartek, 3 lipca, o godzinie 19 w Centrum św. Jana w Gdańsku.

Czwartkowy koncert będzie kolejną już operą, jaką w św. Janie zadyryguje Rafał Kłoczko. Ten bardzo młody, ale i bardzo zdolny, muzyk jest nie tylko dyrygentem wielu orkiestr, w tym założonej przez siebie orkiestry Tutta Forza, ale także propagatorem dzieł operowych i inicjatorem wydarzeń kulturalnych. Warto przypomnieć także, że Rafał Kłoczko jest laureatem konkursu na najlepszego studenta RP, Studenckiego Nobla, oraz półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów Operowych Blue Danube 2013. Był także nominowany m.in. do Nagrody Prezydenta Gdańska dla Młodych Twórców.

Pod batutą młodego dyrygenta wystąpi chór i orkiestra Cappelli Gedanensis. Specjalnie na potrzeby tego projektu skład zespołów został rozbudowany - między innymi o instrumenty takie jak puzony, waltornie, kotły czy harfa.

W partiach solowych usłyszeć będzie można trzy znakomite gdańskie wokalistki. Partię zrozpaczonego Orfeusza, który stara się odzyskać ukochaną, wykona mezzosopranistka Magdalena Lewandowska - absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu związana także z Operą Bałtycką. Partię Eurydyki wykonywać będzie Anna Fabrello - sopranistka Opery Bałtyckiej oraz absolwentka i pedagog gdańskiej Akademii. W partii Amora, wysłannika Zeusa, usłyszeć będzie można Magdalenę Witczak - artystkę współpracującą między innymi z Cappellą Gedanensis. Pomysł i inicjatywę wystawienia tego wyjątkowego dzieła operowego gdańszczanie zawdzięczają prof. dr. hab. Dominikowi Rachoniowi, który jest nie tylko wybitnym endokrynologiem, ale i wytrawnym melomanem.

Bilety kosztują 20 i 40 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji