Artykuły

Wielki Minetti

W Teatrze Kameralnym w sobotę premiera spektaklu "Aktor Minetti" Thomasa Bernharda w reżyserii Gillesa Renarda.

W noc sylwestrową w hotelu w Ostendzie pojawia się Dziwny Pan. Twierdzi, że jest wielkim akto­rem. Przybył na spotkanie z dyrekto­rem teatru, aby zagrać rolę Leara, do której przygotowuje się od trzydzie­stu lat. Prawda czy mistyfikacja? - Odpowiedź na to pytanie odnajdzie­my właśnie w najnowszym przedsta­wieniu Teatru Kameralnego.

Thomas Bernhard, jeden z najsłyn­niejszych austriackich dramatopisarzy, napisał tę sztukę specjalnie dla Bernharda Minetti - autentycznego aktora niemieckiego, zmarłego w paź­dzierniku ubiegłego roku. "Minetti nie był wirtuozem przemiany, nie wygrywał psychologicznych niuan­sów, prezentował postaci ostro: szerokim gestem i żywą mimiką. W każdej roli pozostawał sobą - i dlatego naj­częściej grywał wielkie osobowości, niepokorne charaktery, przywódców, książąt i królów. Z natury był jednym z nich. (...) Był największym aktorem niemieckiego teatru XX wieku. Jego grą wzruszały się cztery pokolenia wi­dzów" - pisali krytycy teatrami. Sam Minetti stwierdził o Bernhardzie: - To niezwykłe ile o mnie wie, zwa­żywszy na to, że nasze spotkania, mie­rząc w czasie, trwały łącznie około trzech godzin.

Wystąpią: Ignacy Gogolewski, Han­na Stankówna, Magdalena Kizinkiewicz, Michał Lesień, Eugeniusz Ka-miński, Juliusz Wyrzykowski, Jolanta Czaplińska, Tadeusz Wójcik, Marta Alaborska, Władysław Traczyk i inni. Scenografie, przygotował Józef Napiórkowski, całość opracował muzycznie Gilles Renard.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji