Artykuły

Premiery pełne gwiazd

"Aktor Minetti", "Mieszczanin szlach­cicem" i "Księżyc nad Buffalo" to ty­tuły spektakli, które w tym tygodniu trafią na teatralne afisze. Każde przedstawienie ma gwiazdorską obsa­dę. Zobaczymy m.in. Ignacego Gogolewskiego, Krzysztofa Kowalewskiego i Mariana Kociniaka.

Warszawskie teatry przyzwyczaiły nas już do częstych premier. Każdego ty­godnia możemy zobaczyć co najmniej dwa nowe spektakle, czasem więcej. Dzi­siejszego wieczoru mamy trzy premiery.

Gogolewski-aktor

Polską prapremierę sztuki Thomasa Bernharda "Aktor Minetti" na Scenie Kameralnej Polskiego reżyseruje Gilles Renard. Tytułową rolę gra Ignacy Gogolewski.

- Ten spektakl mówi o tym, żeby nie poddawać się do końca. Nawet jeżeli człowiek przegrywa. Pod koniec życia często możemy myśleć o tym, że nie spełniliśmy się w stu procentach - opo­wiada Ignacy Gogolewski. - My przed­stawiamy naszym widzom aktora Minettiego. Mówimy: popatrzcie, jakie on miał skomplikowane życie! Przez 30 lat studiował na poddaszu Leara po to, że­by go zagrać w jakiejś tam "pipidówie", a w końcu nawet nie zagrał. Zawsze szedł pod prąd i uważał, że tak trzeba, jeśli chce się osiągnąć cel - dodaje.

Minetti jest postacią autentyczną, ak­torem niemieckim uznanym za najwybit­niejszego w naszym stuleciu.

- Granie w tym spektaklu sprawia mi ogromną przyjemność dlatego, że jest to sztuka nie tylko o aktorze, ale też o teatrze. Nie wstydzę się tego, że cza­sem utożsamiam się z tym biedakiem, bo któż w swym życiu nie miał klęsk. On miał same klęski, ale nie poddawał się i to jest budujące. Praca nad tą rolą była niesłychanie ciekawa, pracowałem z bardzo młodymi ludźmi, z innego po­kolenia. Ale słuchałem ich, a oni chcieli przyjąć parę moich spostrzeżeń. Zdaję sobie sprawę, że odpowiedzialność w dużej mierze spoczywa jednak na mnie. Reżyser postawił przede mną za­danie karkołomne. Poprzeczkę ustawił mi bardzo wysoko. Ja postaram się jej nie strącić - dodaje.

W spektaklu grają m.in. Hanna Stankówna, Magdalena Kizinkiewicz i Euge­niusz Kamiński. - Ten spektakl jest dla wszystkich, którzy mają trochę oleju w głowie. Dla tych, którzy potrafią słu­chać i mają odrobinę serca - mówi Gilles Renard, reżyser spektaklu.

Molier i Ken Ludwig

Teatr Współczesny zaprasza na premie­rę sztuki Moliera "Mieszczanin szlach­cicem" w reżyserii Macieja Englerta. W tytułowej roli zobaczymy Krzysztofa Kowalewskiego. Autorem scenografii jest Marcin Stajewski. W spektaklu gra­ją m.in. Marta Lipińska, Damian Damięcki, Bronisław Pawlik, Piotr Garlicki i Olga Sawicka.

Molier tak mówił o swoim bohaterze: "Prawda, że nietęgo rozumie, ale tęgo płaci, a naszym sztukom trzeba tego obecnie więcej niż czegokolwiek".

Kolejną premierę mamy w Syrenie która na czas remontu swej siedzib przeniosła się do Riviery przy Waryńskiego 12. Przedstawienie "Księżyc na Buffalo" jest polską prapremierą sztuki Kena Ludwiga, jednego z najpopularniejszych dramaturgów anglosaskich. Przedstawienie jest komediofarsą utrzymaną w zawrotnym tempie.

Na scenie zobaczymy m.in. Adriannę Biedrzyńską, Magdę Wójcik, Joannę Brodzik, Mariana Kociniaka, Wojciecha Malajkata, Piotra Polka i Tadeusz Plucińskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji