Artykuły

Gliwce. " Chodnik" dziś wychodzi na powierzchnię

Czy industrialny i mroczny "Chodnik 05" wciągnie widzów MTV i VIVA Polska? Niewykluczone. Stoi za nim bowiem osoba Jarosława Stańka, twórca pierwszego polskiego show tanecznego "Opentaniec" i hip-hopowego widowiska teatralnego "12 ławek". Doskonale znany jest także publiczności jaki choreograf przebojowego "Footloose".

Jego kolejne, tym razem "undergruntowe" przedsięwzięcie, ma wszystkie przesłanki ku temu, aby wstrząsnąć krajową sceną - nie tylko teatralną.

Spektakl nawiązuje w formie i estetyce do filmów "Metropolis" i "Kontrolerzy". Jako "projekt undergruntowy" rozgrywa się kilkaset metrów pod ziemią, w wyimaginowanej, zaskakująco barwnej przestrzeni. Tam znane z "szarej powierzchni" pojęcia zostają odwrócone - rozkosz jest cierpieniem, śmierć - rozkoszą. Praca jest rytuałem, kontrolowanym przez nadzorców. Tu największym zagrożeniem jest miłość. Próba przełamania tego stanu zamienia się w katastrofę. Autorką świata podziemi - labiryntu chodników, łaźni i szybów - jest Katarzyna Nesteruk, absolwentka wydziału grafiki Europejskiej Akademii Sztuk. W tle widowiska słychać słynne polskie tanga w wykonaniu Krzysztofa Jakowicza i zespołu "Tangata Quintet".

Para głównych bohaterów Chodnika (Kamila Święcicka i Tomasz Dynarowicz), nie mogąc odnaleźć miłości w naszym świecie, schodzi do podziemia, gdzie trafia do innego wymiaru, alternatywnego świata i próbuje tam znaleźć prawdziwe uczucie. O tym opowiada spektakl. Artyści będą w nim tańczyć do wspaniałej muzyki - najpiękniejszych polskich tang w wykonaniu zespołu Tangata Quintet. W przedstawieniu weźmie udział również Anita Maszczyk, solistka i gwiazda gliwickiej sceny, znana chociażby z brawurowego wykonania partii Adeli w gliwickiej "Zemście nietoperza". Jak już informowaliśmy, spektakl będzie też miał specjalną "podziemną" wersję. Obejrzymy ją w skansenie górniczym "Królowa Luiza" w Zabrzu - już dwa dni po gliwickiej premierze - 20 listopada o godz. 17. i 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji