Artykuły

Gdańsk. "Nomadka" Amarei leci do Tokio

5 lipca Teatr Amareya wraz z towarzyszącymi artystami zaprezentuje spektakl "Nomadka" na jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Japonii - Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF 2014 w Tokio.

5 lipca 2014 w ramach 11th Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF 2014 w Tokio ekipa Amareya Theatre & Guests w składzie: Louise Fontain (Grenlandia/Norwegia), Katarzyna Pastuszak (Teatr Amareya), Joanna Duda (Wojtek Mazolewski Quintet, J=J), Dorota Androsz (Teatr Wybrzeże), Agnieszka Kamińska (Teatr Amareya), Aleksandra Śliwińska (Teatr Amareya), performerka Anna Kalwajtys (ASP), Magdalena Jędra (Good Girl Killer), zaprezentuje spektakl "Nomadka" (reż. Katarzyna Pastuszak). Artystkom towarzyszyć będzie Mateusz Skrzypiec odpowiedzialny za dokumentację video i realizację filmu dokumentalnego obejmującego pobyt w Japonii, na Grenlandii oraz w Izraelu. Premiera filmu planowana jest na 2015 w TVP.

Podczas Gali Zamykającej 11th Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF 2014 zespół Amareya Theatre & Guests zaprezentuje wraz z japońskimi artystami wieczór poezji Tadeusza Różewicza pt. "Ocalony". W ramach Gali Zamykającej na scenie Theatre X wystąpią także wybitni artyści tańca i teatru japońskiego - Yoshito Ohno, Mamako Yoneyama, Kei Takei, Katsuko Orita.

Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF w Tokio to jeden z największych festiwali teatralnych w Japonii, który posiada bardzo wysoką renomę na arenie międzynarodowej i od wielu lat realizuje projekty we współpracy z polskimi artystami takimi jak: Teatr Kana, Teatr Wierszalin, Wrocławski Teatr Pantomimy i in. Występ gdańskich artystek na festiwalu 11. Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF w Tokio wpisuje się w długoletnią współpracę ośrodka japońskiego z polskim środowiskiem teatralnym i bez wątpienia pozwoli promocję kultury polskiej zagranicą i podniesie widoczność sztuki polskiej tworzonej przez młodych wybitnych twórców na arenie międzynarodowej. W ramach festiwalu w Japonii artystki poprowadzą także autorskie warsztaty taneczne, teatralne i głosowe.

Spektakl "Nomadka", który zostanie zaprezentowany w Tokio jest kontynuacją i rozszerzoną wersją spektaklu zrealizowanego w 2012 roku w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk. Projekt "Nomadka" jest także kontynuacją rozpoczętej w roku 2011 współpracy gdańskich artystek z Louise Fontain i festiwalem "The Wild Women Conference" (Villkvinneseminar) w Mosjen w Norwegii. Główną osią spektaklu jest życiowa historia Louise Fontain, która jako dziecko została deportowana z Grelandii do Danii w ramach duńskiego projektu rządowego mającego na celu reedukację młodych Grenlandczyków. W efekcie splotu wydarzeń, Louise Fontain została zmuszona do życia przez wiele lat na wygnaniu, zapomniała swój rodzimy język i straciła kontakt ze swoją rodziną. Po wielu latach powróciła na Grenlandię i krok po kroku zaczęła odbudowywać utracone więzi.

W spektaklu "Nomadka" Louise Fontain i towarzyszące jej artystki opowiadają fragmenty swoich własnych historii w sposób poruszający, zabierając widza w podróż poza granice własnego codziennego doświadczenia.

Projekt podsumuje spotkanie promujące projekt "Nomadka" i wizytę gdańskich artystek w Japonii. Spotkanie uzupełni prezentacja video zawierającego fragmenty widowiska "Nomadka", prezentowanego na festiwalu 11. Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF w Tokio oraz film dokumentalny z pobytu artystek w Tokio zrealizowany przez Mateusza Skrzypca, z muzyką Joanny Dudy. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku 1 sierpnia.

***

"Nomadka" to projekt performatywny o kobietach i ich wewnętrznej oraz zewnętrznej emigracji. Osią projektu są historie kobiet, które jak nomadowie, przeżyły większość swojego życia w ruchu i swoistym odosobnieniu, bez stałego miejsca zamieszkania, bez poczucia zakorzenienia. Odkrywając przed światem trudną prawdę o sobie, kobiety te odzyskują swoją godność i rodzą się na nowo. Celem projektu jest podjęcie dyskusji na temat wygnania oraz zwrócenie uwagi na niezwykłe bogactwo kryjące się w tym, co potocznie określa się mianem "inności" i co często ulega stygmatyzacji. "Nomadka" mówi o powrocie do siebie i do świata. Na poziomie teoretycznym, projekt odnosi się również do koncepcji płynności ludzkiej tożsamości sformułowanej przez Rosi Braidotti (koncepcja "nomadycznego podmiotu").

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji