Artykuły

Warszawa. Festiwal Sztuka Ulicy od 28 czerwca

21 teatrów polskich i zagranicznych wystąpi na Międzynarodowym Festiwalu Sztuka Ulicy w Warszawie. Przedstawienia plenerowe będzie można oglądać m.in. na Rynku Nowego Miasta - od 28 czerwca do 6 lipca.

Na festiwalu gościć będą teatry z Polski, Ukrainy, Czech i Belgii. Spektakle prezentowane będą głównie na Rynku Nowego Miasta, a także w parku Agrykola i na pl. Zamkowym. Zagrają m.in. Kijowski Teatr Uliczny Highlights, teatry Strefa Ciszy, Biuro Podróży, Makata, Klinika Lalek, Formy.

Spektaklom towarzyszyć będą inne wydarzenia. W podwórkach i bramach Woli Mirów odbędzie się cykl instalacji artystycznych "Fatamorgany Miejskie" realizowanych przez fundację Culture Shock i Heleny Wawrzeniuk. Zainteresowani teatrem Jerzego Grotowskiego będą mogli wziąć udział w warsztatach teatru fizycznego prowadzonych przez stowarzyszenie Sztuka Nowa. Zwieńczy je występ "Gdyby to była moja ulica" w przestrzeni miejskiej - 30 uczestników warsztatów wystąpi w niedzielę 6 lipca w przygotowanym w trakcie warsztatów spektaklu na Rynku Nowego Miasta.

W tym roku festiwal odbędzie się po raz 22. - Festiwal wpisał się już w ofertę kulturalną Warszawy i ma już swoje miejsce - powiedział PAP dyrektor artystyczny imprezy Dariusz Jarosiński.

Według niego wydarzeniem tegorocznego festiwalu i "sentymentalnym powrotem" będzie prezentacja spektaklu "Carmen Funebre" teatru Biuro Podróży. Ten jeden z najsłynniejszych polskich teatrów alternatywnych wystąpił z tą samą sztuką podczas pierwszej edycji festiwalu. "Carmen Funebre" powstała w związku z wojną domową w Jugosławii. Podczas przygotowań członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z Bośni - ofiarami konfliktu etnicznego. W swoim spektaklu postanowili użyć spektakularnych środków - ognia, tańca na szczudłach, efektów świetlnych, przejmującej muzyki - przyciągających uwagę nie tylko doświadczonego widza. To przedstawienie teatru Biuro Podróży zostało uhonorowane na festiwalu w Edynburgu nagrodą Fringe First.

Przedstawienie cyrkowe zaprezentuje belgijski zespół Cirq'ulation Locale. Ich sztuka "Trampoline Mission 3" to kombinacja sztuczek żonglerskich, skoków na trampolinie, akrobatyki, teatru ulicznego i komedii slapstikowej.

- Festiwal zajmuje się popularyzacją i wspieraniem artystów, którzy działają w przestrzeni otwartej, w parkach, na miejskich placach, ulicach. W tych miejscach, które świadczą o tym, jak miasto jest żywe - tłumaczył jego dyrektor. W jego ocenie sztuka jest dzisiaj o wiele bardziej obecna na ulicach polskich miast niż 22 lata temu, gdy ruszał festiwal, a przestrzeń miejska jest bardziej artystom przyjazna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji