Artykuły

Kraków. "Paradiso" Borczucha i "Bracia Dalcz" Kościelniaka

W tym tygodniu Łaźnia Nowa zaprasza na premierę projektu "Paradiso", w którym obok aktorów występują osoby z autyzmem. Teatr im. Słowackiego przygotował spektakl muzyczny "Bracia Dalcz i S-ka" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Z kolei w Grotesce podczas charytatywnego koncertu wystąpią artyści z Ukrainy i Gruzji.

Teatr, raj i autyzm

W sobotę, 21 czerwca, o godz. 17 oraz w niedzielę, 22 czerwca, o godz. 22 w Teatrze Łaźnia Nowa widzowie zobaczą efekty wyjątkowego projektu "Paradiso" [na zdjęciu] w reżyserii Michała Borczucha. Jego wyjątkowość polega na tym, że na scenie obok aktorów zobaczymy osoby z autyzmem, zaangażowane w ten teatralny projekt na motywach "Raju", ostatniej części "Boskiej komedii" Dantego. Przeczucie, że przestrzenie teatru, raju i autyzmu się przenikają, było impulsem do stworzenia tego spektaklu. - "Paradiso" Michała Borczucha nie jest opowieścią o tym, jak Beatrycze złamała serce Dantego. W gruncie rzeczy ani Dante, ani Beatrycze nie są w tym świecie ważniejsi od innych postaci: pianisty, aktorki, dyrektora hotelu... Historia florenckiej miłości i klasyka europejskiej literatury są jedynie pretekstem. Podstawową motywacją dla stworzenia "Paradiso" jest przeczucie, że fragmenty teatru, raju i autyzmu uzupełnią się wzajemnie i stworzą świat nowy, zaskakujący i autentyczny. Budulcem "Paradiso" jest fantazja na temat logiki świata osób ze spektrum autyzmu. "Paradiso" bada, w jaki sposób widzą, czują i myślą. Przygląda się ich zajęciom i planom. Słucha tego, jak i co mówią. Karmi się cechami zaangażowanych w projekt osób. Swoją ramę buduje na fiksacjach, na uschematyzowanych reakcjach, a często na granicy możliwości wykonania powierzonych im zadań - opowiada Magdalena Kownacka, kuratorka projektu.

- Aktorzy muszą ulec przemianie, aby odnaleźć się w Paradiso. Muszą przedefiniować swoją pozycję i role. Tymczasem osoby z autyzmem są doskonałymi aktorami amatorami. Nic nie odgrywają, nie wcielają się w role. Nie pamiętają tekstu. Pomimo tego, a może właśnie dlatego, stają się równorzędnymi partnerami - wyjaśniają organizatorzy. Osoby z autyzmem zaangażowane w projekt "Paradiso" związane są z Farmą Życia, jedynym w Polsce ośrodkiem stałego pobytu dla dorosłych osób z autyzmem. Pracują w Gospodarstwie Ekologicznym w Więckowicach, 15 km od Krakowa.

Występują: Dominika Biernat, Marta Ojrzyńska, Paweł Smagała oraz Michał Krzysztof Cichy, Kamil Mroczkowski, Albert Jeżowski, Mariusz Zemanek, Grzegorz Wołkowicz, Stanisław Lampa, Damian Baca, Maria Bozowska-Bolak.

Bracia Dalcz i S-ka

W niedzielę o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru im. J. Słowackiego zobaczymy premierowo spektakl muzyczny "Bracia Dalcz i S-ka" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w adaptacji i reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

"Spektakl wciąga widza w szalone czasy dwudziestolecia międzywojennego, w których dwóch braci rywalizuje o władzę w rodzinnej firmie. Jedna po drugiej następują tutaj oszustwa i intrygi - zaskakujące zarówno dla bohaterów, jak i widza, a poruszający wątek miłosny i wielka tajemnica w tle niewątpliwie wciągną wszystkich jeszcze głębiej. Świetnie skonstruowana i pełna zwrotów akcji fabuła w atrakcyjnej oprawie muzyczno-tanecznej!" - obiecują organizatorzy. Teksty piosenek napisał Rafał Dziwisz, muzykę - Piotr Dziubek. Występują m.in.: Hanna Bieluszko, Agnieszka Judycka, Renia Gosławska, Karolina Kamińska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Rafał Dziwisz, Radosław Krzyżowski, Feliks Szajnert, Rafał Szumera i Tomasz Wysocki, a także tancerze.

Charytatywnie w Grotesce. Koncert poparcia dla Ukrainy

W czwartek w teatrze Groteska (26 czerwca, godz. 19, ul. Skarbowa 2) odbędzie się koncert "Otworzyło się życie", którego wykonawcami będą m.in. młodzi niewidomi wokaliści z Ukrainy i Gruzji. Obok nich w koncercie wezmą udział znani ukraińscy artyści oraz orkiestra Akademickiego Ukraińskiego Dramatycznego Teatru Narodowego im. M. Zańkowieckiej ze Lwowa. W programie koncertu utwory muzyki klasycznej, zarówno światowej, jak i ukraińskiej.

Wstęp na koncert jest wolny. Rezerwacja darmowych wejściówek: tel. 12 429 60 65, e-mail: aleksandra.lagowska@jordan.pl. Podczas koncertu odbędzie się zbiórka pieniędzy na kolonie letnie dla dzieci z Ukrainy.

Sami z siebie

Od niedzieli przez tydzień będzie można uczestniczyć w festiwalu twórczości bezpretensjonalnej "Sami z siebie", organizowanego przez Szpital im. dr. J. Babińskiego. Spektakle, taniec, muzyka, rękodzieło, galeria i arteterapia to hasła, które łączą festiwalowe wydarzenia. Szczegółowy program dostępny na stronie www.teatrhothaus.pl.

Psss... Spuść powietrze...

W Starym Teatrze trwa przegląd spektakli sezonu Swinarski. Do 29 czerwca widzowie mogą zobaczyć 10 przedstawień, które miały premierę w ciągu ostatniego roku. Karnet na wszystkie 10 tytułów można nabyć w cenie 150 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji