Artykuły

Białystok. Andrzej Jakimiec nie żyje

Chociaż rodem z Wałbrzycha, Białemustokowi i podlaskiej scenie poświęcił dużą część swojego życia. We wtorek w szpitalu w Łapach zmarł wieloletni dyrektor Teatru Dramatycznego, później szef Augustowskiego Lata Teatralnego Andrzej Jakimiec.

Teatrowi Dramatycznemu szefował przez 12 lat. Przez ten czas wyprowadził teatr na zewnątrz (np. do żwirowni albo na... jezioro), ściągnął do Białegostoku wiele ciekawych teatrów. No i z Międzynarodowego Dnia Teatru zrobił Tydzień.

Andrzej Jakimiec objął scenę białostocką po Tadeuszu Kozłowskim, w 1987 r. Zanim przyjechał do Białegostoku, absolwent krakowskiej PWST i poznańskiej anglistyki miał już na swym koncie spory dorobek artystyczny - reżyserował w teatrach Szczecina, Poznania i Krakowa.

W "Węgierce" od razu przedstawił zespołowi swoje repertuarowe propozycje: robimy scenę X, wychodzimy poza macierzysty budynek, gramy w plenerze, szukamy ciekawych rozwiązań scenograficznych.

I przez kolejne lata pomysły te konsekwentnie realizował. Najpierw wywiózł aktorów do białostockiego skansenu w Osowiczach, gdzie w stylizowanym na wiejskie otoczeniu kazał im grać "List z Ameryki" Bogdana Madeja.

Potem - to już absolutne novum - postanowił zagrać Mrożka na... tratwie kołyszącej się na środku jeziora niedaleko Augustowa. Wymyślił sobie to tak: publiczność po zapadnięciu zmroku płynie statkiem Żeglugi Augustowskiej na otwarte jezioro, statek cumuje, z ciemności wyłuskuje reflektorami kilka trzęsących się z zimna postaci dryfujących na tratwie, te zaczynają się kłócić, publiczność zaczyna się przysłuchiwać... Tak zaczyna się "Na pełnym morzu" Mrożka, rzecz o rozbitkach, którzy muszą podjąć ważką decyzję, jak tu walczyć z głodem... Spektakl, grany rzecz jasna tylko w lecie, obrósł legendą.

Formuła takiego teatru, burzącego wyobrażenia o teatrze zamkniętym w jednym budynku, od razu spodobała się publiczności. Jakimiec eksperymentował więc dalej: "Rzeźnię" Mrożka wystawił w budynku Filharmonii, "Kontrakt" Mrożka - w Domku Koniuszego, "Letycję i lubczyk" Shaffera w pałacyku w Choroszczy, "Misterium o Męce, Misterium o Zmartwychwstaniu" w kościele pw. św. Wojciecha, "Antygonę" w żwirowni w Ogrodniczkach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji