Artykuły

Gdynia. Kleczewska, Rychcik i Pożar na Open'er Festival

"Podróż zimowa" w reż. Mai Kleczewskiej i "Dziady" w reż. Radosława Rychcika złożą się na program teatralny sekcji Sztuka na festiwalu Open'er. Program uzupełni specjalnie przygotowany na Open'era, 17. odcinek kabaretu "Pożar w burdelu".

- Propozycje teatralne ogłaszamy z projektu sztuka jako ostatnie, bo przemierzyliśmy Polskę wydłuż i wszerz, by pokazać najlepsze i najciekawsze propozycje teatralne ostatnich dwóch sezonów - mówił na antenie radiowej Trójki Mikołaj Ziółkowski, szef Alter Artu, organizatora festiwalu Open'er.

"Podróż zimowa" w reż. Mai Kleczewskiej oparta jest na tekście Elfriede Jelinek i dotyczy sprawy Josefa Fritzla (który przez 24 lata więził i gwałcił swoją córkę) i w ogóle przemocy seksualnej w rodzinie. Spektakl Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Powszechnego w Łodzi obsypany został nagrodami (m.in. Grand Prix Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy) i uznany za jeden z najlepszych spektakli 2013 roku.

Z kolei "Dziady" [na zdjęciu] na podstawie arcydramatu Adama Mickiewicza przygotował w Teatrze Nowym w Poznaniu Radosław Rychcik.

- Bardzo nam się spodobało podczas naszych podróży i dyskusji, że "Dziady" powróciły do polskiego teatru. To genialny tekst, nowa interpretacja może spowodować, że ten zabijany najczęściej w szkole tekst może zostać odkryty na nowo - dodał Ziółkowski.

Spektakl powstał w marcu tego roku. Korzysta z języka oryginału, jednak w koncepcji reżysera nie jest próbą odgrywania go, a umieszczenia we współczesnych kontekście. Na scenie pojawią się członkowie Ku-Klux-Klanu i czarnoskóry Senator, Guślarz ma twarz Jokera, a Zosia, co "na głowie kraśny ma wianek" okazuje się być cheerleaderką, zaś Dziewica okazuje się Marylin Monroe, która zaśpiewa "Happy Birthday Mr President". Nawiązań i odwołań do amerykańskiej popkultury będzie zresztą znacznie więcej.

Spektakle będą prezentowane w Alter Cafe, przestrzeń ta zostanie podzielona na pół, by jednocześnie można było w teatralnym namiocie podziwiać oba spektakle.

Program teatralny dopełni specjalnie na Open'era przygotowany 17-ty odcinek kabaretu "Pożar w burdelu" stworzonego przez Macieja Łubieńskiego i Michała Walczaka. Show prezentowany jest ostatnio w Nowym Teatrze w Warszawie, który dalej jest kuratorem projektu Sztuka na Open'erze. "Pożar w burdelu" to dziś jedna z najmodniejszych formacji teatralno-kabaretowych w Warszawie, na którą "się chodzi".

Przypomnijmy, że w ramach projektu "Sztuka na Open'erze" w Galeria Open'era swoje dzieło przygotuje Joanna Rajkowska, a w specjalnie przygotowanym pawilonie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/ Museum of Modern Art in Warsaw pokaże najważniejsze prace swojej kolekcji, w tym dzieła Mirosława Bałki, Piotra Uklańskiego, Zbigniewa Libery, Artura Żmijewskiego, Pawła Althamera czy Daniela Knorra.

Informacja o biletach na Open'er Festival:

Karnet 4 dni - 550 PLN

Karnet 4 dni z polem namiotowym - 550 PLN + 80 PLN - 630 PLN

Karnet weekendowy 2 dni (piątek, sobota) - 350 PLN

Bilety jednodniowe - 207 PLN

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji