Artykuły

Białystok. Mateusz Tymura wśród laureatów "Przystanku Młodzi"

Mateusz Tymura, współtwórca teatru Latarnia i akcji "Bojary zostają kulturalne", Agata Lisowska i Stowarzyszenie Białostocka Przestrzeń Publiczna oraz Filip Pazderski i Stowarzyszenie na rzecz Ziemi Podlaskiej "Drumla". Oto najmocniejsza trójka tegorocznego "Przystanku Młodzi".

Ósmy finał naszego plebiscytu "Przystanek Młodzi" za nami. We wtorkowy wieczór w restauracji Kawelin ogłosiliśmy nazwiska dziesięciu osób wyróżnionych Świadectwami Otwartego Umysłu. I trójkę z nich, którą dodatkowo nagrodzimy promocją na citylightach.

Wśród gości - oprócz laureatów "Przystanku Młodzi" z poprzednich lat i tegorocznych kandydatów do nagród - znaleźli się m.in. przedstawiciele lokalnych władz: wojewoda podlaski Maciej Żywno i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz jego zastępczyni - Renata Przygodzka. Finałowi towarzyszył występ Miss God, czyli Joanny Zubryckiej - laureatki ubiegłorocznej edycji "Przystanku Młodzi".

Świadectwo dojrzałego białostoczanina

- Matura jest świadectwem dojrzałości. A Świadectwo Otwartego Umysłu to swoiste świadectwo dojrzałego białostoczanina. Za to pokazywanie przez osiem lat potencjału i piękna Białegostoku oraz tego, że nawet po wyjeździe można tę moc Białegostoku przekazywać w świat - chciałbym serdecznie podziękować - mówił do laureatów wojewoda podlaski Maciej Żywno.

A prezydent Tadeusz Truskolaski zauważał: - Spotykamy się w wigilię wolnych wyborów. Przez te ostatnie 25 lat wyrosło bardzo wiele talentów. Teraz przed młodymi ludźmi praktycznie nie ma granic. Takie Świadectwo Otwartego Umysłu powinno nieść ich dalej w przyszłość.

To oni będą na citylightach

Wybrać doborową dziesiątkę, a z niej najmocniejszą trójkę, nie było łatwo. To, co robią wszyscy zgłoszeni do naszego plebiscytu kandydaci, mocno wpisuje się w ideę konkursu oraz w to, jakie działania chcemy promować. Młodzi twórcy i animatorzy realizują się zawodowo i hobbystycznie w dziedzinie sztuki, wolontariatu, biznesu, sportu czy też wspierają społeczności lokalne. I nawet jeżeli jedną nogą (choćby zawodowo) są już w innym mieście - to nadal angażują się w działania tutaj, w Białymstoku, i województwie podlaskim. Kierując się tym kluczem, ustaliliśmy pierwszą trójkę. I tak na citylighcie znajdzie się Mateusz Tymura - współzałożyciel teatru Latarnia, jeden z inicjatorów kulturalnych działań prowadzonych na łące przy ulicy Poprzecznej na Bojarach. To przedsięwzięcie jest elementem większej akcji "Bojary zostają kulturalne" - która dzieje się z jego inicjatywy i Roberta Brajczewskiego - architekta i mieszkańca Bojar.

Druga nagroda trafiła do studentki architektury Agaty Lisowskiej i Stowarzyszenia Białostocka Przestrzeń Publiczna. Agata jest jedną z pomysłodawczyń ubiegłorocznej akcji, postulującej usunięcie banera reklamowego zasłaniającego Central. Stowarzyszenie wydało w tym roku specjalną pocztówkę "Pozdrowienia z Białegostoku", którą każdy mieszkaniec mógł wysłać do prezydenta z apelem, aby dbać o przestrzeń miejską.

Nagrodzoną trójkę osób, które niebawem zobaczymy na citylightach, zamyka Filip Pazderski, prezes Stowarzyszenia na rzecz Ziemi Podlaskiej "Drumla", które skupia ludzi chętnych do działania na rzecz społeczności lokalnej. W ubiegłym roku stowarzyszenie zorganizowało m.in. projekt "Dialog z sąsiadami 3: Śladami znaczeń wzornictwa ludowego na pograniczu polsko-białoruskim" oraz konkurs dla projektantów "Dizajn na ludowo", które pokazały, jak inspirujące może być tradycyjne rzemiosło i rękodzieło z lokalnych terenów.

Pozostali wyróżnieni to:

*Petros Psyllos - wyróżniony "za młodzieńczą inwencję i wynalazki, które w praktyce ułatwiają życie"; *Maciej Rowiński-Jabłokow - wyróżniony "za otoczenie troskliwym ramieniem białostockich Dojlid", *Katarzyna Stempniak - wyróżniona "za 'marchewki'" i pokazanie, że nowoczesne technologie nie gryzą", *Sebastian Łukaszuk - wyróżniony "za sztukę pokazywaną w kolorowych obrazkach"; *Tomasz Samojlik - wyróżniony "za wprowadzanie podlaskiego żubra i ryjówki do komiksów"; *Krzysztof Wojciech Wróbel - wyróżniony "za duszę społecznika i zaangażowanie w kulturę"; *Kamila Lićwinko - wyróżniona "za 'skoczne' łączenie Podlaskiego ze światem" (szerzej o laureatach - niżej)

***

Ważne osoby i wydarzenia 25 lat

Tego wieczora nagrodziliśmy również wybitne osobistości i wydarzenia - laureatów naszego "Plebiscytu 25-lecia".

- Dzisiaj na tej sali spotkały się dwa światy. Osoby, które przez lata kształtowały to miasto, oraz osoby, które zmieniają je teraz. I mam nadzieję, że będą je zmieniać nadal - mówił Grzegorz Dąbrowski, redaktor naczelny białostockiej "Wyborczej".

Razem z mieszkańcami wybieraliśmy w plebiscycie najważniejsze osoby i wydarzenia dla miasta i regionu z ostatnich 25 lat. Tu w pierwszej trójce wybitnych i ważnych dla Podlaskiego osób znaleźli się: rysownik i animator Tomasz Bagiński (którego "Katedra" w 2003 roku została nominowana do Oscara), Ryszard Kaczorowski (ostatni prezydent RP na uchodźstwie, zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem) oraz ojciec Edward Konkol, założyciel i prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie "Droga", od lat zaangażowany w pomoc ubogim.

W kategorii "wydarzenia" zdaniem mieszkańców przełomowymi w ostatnim ćwierćwieczu była pielgrzymka papieża Jana Pawła II, który w czerwcu 1991 roku odwiedził ówczesną stolicę województwa białostockiego. Na drugim miejscu znalazło się otwarcie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku (jesień 2012 r.). Pierwszą trójkę zamyka usamodzielnienie się Uniwersytetu w Białymstoku, który do 1997 roku działał jako filia Uniwersytetu Warszawskiego.

Finał uroczystości był słodki - plebiscyt 25-lecia i Przystanek Młodzi zwieńczył tort ufundowany przez prezydenta miasta.

**

Dziesiątka osób wyróżnionych Świadectwami Otwartego Umysłu

Ich zobaczymy na citylightach:

Mateusz Tymura - absolwent białostockiej Akademii Teatralnej, współzałożyciel (wespół z Moniką Kwiatkowską) teatru Latarnia. Jest jednym z inicjatorów kulturalnych działań prowadzonych na łące przy ulicy Poprzecznej na Bojarach. To przedsięwzięcie jest elementem większej akcji "Bojary zostają kulturalne" - która dzieje się z jego inicjatywy i Roberta Brajczewskiego - architekta i mieszkańca Bojar.

Agata Lisowska i Stowarzyszenie Białostocka Przestrzeń Publiczna - studentka Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Jest jedną z pomysłodawczyń ubiegłorocznej akcji postulującej usunięcie banera reklamowego zasłaniającego Central. Stowarzyszenie angażuje się w wprowadzanie ładu w przestrzeń miejską. W tym roku wydało specjalną pocztówkę "Pozdrowienia z Białegostoku" - którą każdy mieszkaniec mógł wysłać do prezydenta z apelem, aby dbać o przestrzeń miejską.

Filip Pazderski i Stowarzyszenie na rzecz Ziemi Podlaskiej "Drumla" - jest prezesem stowarzyszenia, które skupia ludzi chętnych do działania na rzecz społeczności lokalnej, budowania społeczeństwa obywatelskiego i promocji dialogu międzykulturowego. W ubiegłym roku stowarzyszenie zorganizowało projekt "Dialog z sąsiadami 3: Śladami znaczeń wzornictwa ludowego na pograniczu polsko-białoruskim" oraz konkurs "Dizajn na ludowo", które pokazały, jak inspirujące może być tradycyjne rzemiosło i rękodzieło z lokalnych terenów.

Pozostałe wyróżnione osoby:

Petros Psyllos - tegoroczny maturzysta (absolwent Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku). Młody wynalazca, skonstruował rękawicę wspomagającą komunikację osób niepełnosprawnych (wynalazek zamienia tekst w mowę ludzką). Oraz specjalny sygnet - pierścień, którym można zdalnie sterować urządzeniami elektronicznymi w domu czy aucie. Jego rękawica w 2013 r. zdobyła złoty medal w kategorii "Młody Wynalazca" na światowej wystawie w Brukseli.

Maciej Rowiński-Jabłokow - inicjator akcji ochrony Dojlid, twórca facebookowego profilu "Ręce precz od Dojlid". To reakcja na pomysł władz miasta dotyczący ingerencji w tę część Białegostoku. Konsekwencją otwartej dyskusji na temat przyszłości Dojlid jest idea powołania parku kulturowego na Dojlidach - której kibicują mieszkańcy, zabytkoznawcy, ale i część miejskich radnych.

Katarzyna Stempniak - od dwóch lat organizuje w Białymstoku podlaską edycję Geek Girls Carrots - społeczności kobiet kochających nowe technologie. Na odbywających się co miesiąc spotkaniach zaproszone prelegentki - kobiety, które osiągnęły sukces w branży ITC i pokrewnych - dzielą się z uczestniczkami swoimi doświadczeniami zawodowymi. Spotkania są otwarte i zajrzeć może na nie każdy. Z miesiąca na miesiąc przyciągają coraz większe tłumy zainteresowanych internetem i nowymi technologiami.

Sebastian Łukaszuk - grafik, animator, twórca mappingu 3D. Jego nazwisko pojawia się przy takich przedsięwzięciach jak Filmowe Podlasie Atakuje, Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka" i Dni Sztuki Współczesnej. Jest autorem m.in. spotów i plakatów do wymienionych białostockich imprez. Dał się też poznać jako twórca mappingu 3D. Audio-wizualny performance M.U.M.A - czyli Multi Universe Monsters Attack - można było zobaczyć podczas ubiegłorocznych Dni Sztuki Współczesnej.

Tomasz Samojlik - naukowiec i komiksiarz. Pracuje w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. A wiedzę na temat Puszczy Białostockiej, zwłaszcza tym młodszym, przemyca w komiksach, których bohaterami są mieszkańcy puszczy. Tytuły kolorowych książeczek, jakie się w ostatnich latach ukazały, to m.in. "Bartnik Ignat i skarb puszczy", "Ryjówka przeznaczenia" czy "Ostatni żubr".

Krzysztof Wojciech Wróbel - socjolog, pedagog kulturoznawca, grafik, filmowiec amator, związany z Galerią im. Sleńdzińskich. Jest współzałożycielem i członkiem Stowarzyszenia na rzecz Kultury i Dialogu 9/12. Jest mocno zaangażowany przede wszystkim w tworzenie programów pracy wolontaryjnej, przy projektach, jakie realizuje to stowarzyszenie. W ubiegłym roku został wybrany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "Ę" do udziału w programie "Animator in Residence".

Kamila Lićwinko - sportsmenka, skoczkini wzwyż Podlasia Białystok, absolwentka Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Białymstoku. Na dużej sportowej scenie zadebiutowała w 2005, a w ubiegłym roku ustanowiła rekord Polski w skoku wzwyż. Najbardziej spektakularnym sukcesem w jej sportowej karierze jest zdobycie złotego medalu na tegorocznych marcowych halowych lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Sopocie. Tym samym dziewczyna z Podlasia pokonała wysokość 200 cm i stała się halową mistrzynią świata w skoku wzwyż.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji