Artykuły

Kraków. Theatrum Musicum - letnia stolica muzyki klasycznej

Dwanaście największych instytucji muzycznych i organizatorów festiwali połączyło swe siły, by stworzyć Theatrum Musicum, czyli wspólny letni projekt, w ramach którego od czerwca do września Kraków będzie największą sceną muzyki klasycznej w Polsce.

Pod wspólnym szyldem odbędzie się ponad 80 koncertów i spektakli, na których wystąpi 700 wykonawców.

Celem wspólnego projektu krakowskich i małopolskich instytucji muzycznych jest zbudowanie wspólnej platformy do prezentacji muzyki klasycznej w okresie wakacyjnym.

Pod koniec czerwca w instytucjach kończy się sezon artystyczny. Po raz pierwszy w tym roku ten koniec będzie jednocześnie początkiem letniego sezonu artystycznego. - Kraków stanie się tym samym polską stolicą muzyki klasycznej - mówi Jacek Krupa, członek zarządu województwa małopolskiego.

Tegoroczna edycja Theatrum Musicum jest projektem pilotażowym. - Za rok mamy nadzieję na szerszy charakter tego przedsięwzięcia. Warto promować w ten sposób Kraków i Małopolskę - dodaje Krupa.

Filharmonia, Opera, KBF

Na pomysł powołania Theatrum Musicum wpadł Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli Cracoviensis. - Jestem wzruszony, że obok takich gigantów jak Filharmonia Krakowska, Opera Krakowska czy Krakowskie Biuro Festiwalowe do projektu udało się zaprosić także mniejsze organizacje - mówi Adamus. - Sytuację można odwrócić. Festiwal w Salzburgu, jeden z największych w Europie, również można byłoby rozdrobnić na mniejsze wydarzenia, tak jak to miało miejsce do tej pory w Krakowie.

A siła tkwi przecież w konsolidacji. Dlatego szefostwa instytucji muzycznych postarały się o zsynchronizowanie różnych wydarzeń artystycznych. - Jest coś, co łączy tych, którzy tworzą te wydarzenia. To publiczność - mówi Krzysztof Markiel, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego. - Ideę projektu obrazują dobrze dwa słowa: monada, czyli charakter pojedynczych bytów, niespójność oferty, oraz akord, czyli wspólne brzmienie kilku dźwięków. Przyświecały nam takie hasła jak partnerstwo, zrozumienie, koordynacja i wspólne działanie.

Uatrakcyjnić i skondensować

O podobnym rozwiązaniu myślą już dyrektorzy krakowskich teatrów i festiwali teatralnych, a także środowisko jazzowe. - Od tego roku zaczynamy wspólny sezon. W ciągu wakacji Kraków odwiedzają trzy miliony turystów. Oni również mogą być odbiorcami naszej oferty kulturalnej - tłumaczy Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa.

Pomysłodawcy projektu zastrzegają, że nie tworzą nowego festiwalu, tylko chcą uatrakcyjnić i skondensować istniejące, rozdrobnione oferty. - To będzie fenomen muzyczny na skalę europejską - obiecuje Adamus.

Do Theatrum Musicum 2014 włączyły się: Opera Krakowska, Filharmonia Krakowska, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Sinfonietta Cracovia, Balet Dworski "Cracovia Danza", Krakowskie Noce, Festiwal Muzyki Polskiej, Festiwal Wawel o Zmierzchu, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Festiwal Barbakan oraz Akademia Muzyczna w Krakowie. Projektowi towarzyszy strona www.muzykaklasycznawkrakowie.pl, która będzie pełnić rolę wspólnej platformy informacyjnej. Każdy odwiedzający miasto łatwo dowie się, kiedy i gdzie może wybrać się na koncert.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji