Artykuły

Kraków. Antymusical, bławatki i romanse

Będzie się działo w teatrze. Przed nami premiery w Starym Teatrze, Teatrze Ludowym, sztuce na wynos, KTO oraz w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie. Ponadto atrakcje dla dzieci, "Doba dla kultury" oraz promocja książki "Aktorstwo polskie. Generacje" Beaty Guczalskiej w PWST.

Popkulturowy antymusical

Na Dużej Scenie Teatru Ludowego w sobotę o godz. 17 odbędzie się premiera spektaklu "Feniks leci do słońca" Jarosława Pulinowicza, współczesnej przypowieści dla młodych widzów w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. "Kotka Tosia śni o karierze wielkiej gwiazdy. Skazana na monotonne życie w prowincjonalnym mieście, pragnie za wszelką cenę zmiany na lepsze. Jej przepustką do świata sztuki ma być talent wokalny oraz nieograniczona wyobraźnia. I tak pewnego dnia niespodziewanie zjawia się u Tosi mityczny Feniks, może niezbyt chętny, by pomóc kotce w realizacji jej zamierzeń, ale też niemający serca jej odmówić. Rozpoczyna się przygoda" - czytamy w zapowiedzi. "Bohaterka zanurza się w kolorowe i ekscytujące życie celebryckiego Londynu. Jej znajomymi stają się: kotka Jude'a Law, pies Kate Winslet, a nawet DJ Królik, pupil autorki "Harry'ego Pottera" - Joanne Rowling Targowisko próżności, zabawa do białego rana przy pulsującej muzyce, rzeczywistość salonowych pozorów oraz modowych trendów - wszystko to staje się codziennością Tosi" - dodają organizatorzy. Zwracają jednak uwagę na to, że forma, którą nadaje sztuce reżyser, czyli popkulturowego antymusicalu, dodaje sztuce oryginalności. Zachęca do refleksji nad kulturą masową i schematów, w które wpędza ona nie tylko młodzież.

Tłumaczenie: Jerzy Sygidus, scenografia: Mirek Kaczmarek, muzyka: Stefan Wesołowski, ruch sceniczny: Iwona Pasińska. Występują: Iwona Sitkowska, Martyna Krzysztofik (gościnnie), Piotr Franasowicz, Paweł Kumięga, Kajetan Wolniewicz.

i zawsze przy mnie stój

Kolejna propozycja na najbliższy tydzień to premiera w Sztuce na Wynos. Kameralna scena dla 13 widzów mieszcząca się przy ul. Starowiślnej we wtorek o godz. 19.30 zaprasza na premierę spektaklu " i zawsze przy mnie stój" Tomasza Jachimka w reżyserii Dariusza Starczewskiego.

- To komedia o kłamstwie, podróży w czasie i przestrzeni w tle. 2 kobiety. Konfrontacja. Wiwisekcja I siły wyższe, które próbują zapobiec nadchodzącej katastrofie - wyjaśniają twórcy.

W spektaklu wystąpią Elżbieta Bielska i Ewa Blachnio. Scenografia: Urszula Czernicka, kostiumy: Misia Łukasik, Dina Bienfait, muzyka: Mateusz Kobiałka, projekcje: Beata Krzempek.

Bławatki w KTO

Od poniedziałku do środy Teatr KTO zaprasza na otwarte, premierowe pokazy najnowszego spektaklu "Bławatki" według scenariusza i w reżyserii Jerzego Zonia. Jak można dowiedzieć się z opisu, będzie to "seans teatralny z orkiestrą, sopranem solo i aktorami. Przedstawienie o życiu sierot, inspirowane powieścią Guya Croussy'ego pt. "Bławatki" z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego - III symfonią (zwaną też "Symfonią Pieśni Żałosnych"). Wstęp wolny.

Aktorstwo polskie. Generacje

Dla wszystkich tych, których fascynuje aktorstwo, ciekawym wydarzeniem może okazać się promocja książki "Aktorstwo polskie. Generacje" Beaty Guczalskiej. Odbędzie się ona w poniedziałek w PWST w Krakowie o godz. 19. W spotkaniu wezmę udział Dorota Segda, Jerzy Trela, Adam Nawojczyk oraz Beata Guczalska, a poprowadzi je Józef Opalski. Książka stanowi monografię polskiej sztuki aktorskiej z lat 1945-2013.

Romanse, zdrady i inne transakcje

Dla ciekawych nowości majową premierę przygotował też Teatr Współczesny w Krakowie (ul. Starowiślna 21, II piętro). W piątek o godz. 20 i w sobotę o godz. 20.30 zaprasza na "Czarujący korowód" Wernera Schwaba w reżyserii Andrzeja Majczaka. Werner Schwab (1958-1994) należy do najbardziej liczących się dramatopisarzy austriackich XX wieku. Jego dramaty grywane są z ogromnym powodzeniem w całej Europie. W Polsce znany jest głównie jako autor groteskowych "Prezydentek".

"Czarujący korowód" to komedia przeznaczona dla widzów dorosłych. Organizatorzy bez ogródek wyjaśniają, że jej głównym tematem są miłosne transakcje, a na przyciąganie nie ma lekarstwa. "Nikt mu się nie oprze: stary czy młody, bogaty czy biedny, bezrobotny, biznesmen, ulicznica i aktorka - każdy zatańczy, jak mu w lędźwiach zagra. I niejedno poświęci, by spełnić swe zachcianki, by dopiąć celu, by zaspokoić swe chucie, by zostać królem łowów. I niemało zapłaci, bo seks i pieniądz tak często chodzą ze sobą w parze. A przecież Eros i Mamona są właśnie tym, co pociąga nas najbardziej - do tego czasem tak bardzo chcielibyśmy móc się przyznać" - czytamy w zapowiedzi.

Występują: Anna Piróg-Karaszkiewicz, Violetta Romul-Pomietło, Paweł Brandys, Krzysztof Pomietło. Scenografia: Bartosz Jarzymowski, Andrzej Majczak, kostiumy: Agata Jarzymowska, muzyka: Marcin Rumiński. Więcej informacji na www.teatrkrakow.pl.

Dzień dziecka w Starym Teatrze

W niedzielę o godz. 16 na Dużej Scenie (ul. Jagiellońska 1) zobaczymy spektakl w reżyserii Michała Borczucha z udziałem dzieci związanych ze "Stacją Szamocin" oraz z Domu Dziecka w Szamocinie. W zeszłym roku Borczuch wyreżyserował w Szamocinie spektakl pt. "Lepiej tam nie idź" w konwencji RPG (ang. Role-playing game), dla którego luźną inspiracją było opowiadanie Howarda Philipsa Lovecrafta "Zew Cthulhu". Młodzi aktorzy wcielili się w rozmaite potwory toczące symboliczna walkę dobra ze złem. Razem z zespołem dorosłych twórców współtworzyli scenografię, światła i materiały audiowizualane do spektaklu, a w przedstawieniu partnerowali im aktorzy Narodowego Starego Teatru w Krakowie. W procesie improwizacji powstało przedstawienie z jednej strony baśniowe i oniryczne, z drugiej - ostro wydobywające temat biedy i niesprawiedliwości świata. Wstęp na spektakl jest wolny, wejściówki można odebrać w Biurze Obsługi Widzów.

Tarnów w krainie czarów

"Czy widzieliście kiedyś Nikogo? Jaki byłby wasz świat, jeśli przedmioty nie miałyby nazw? Czy możecie sobie przypomnieć, co się wydarzy w tygodniu, który nastąpi po najbliższym? W ile niemożliwych rzeczy potraficie uwierzyć przed śniadaniem - jeśli tylko wstrzymacie oddech i zamkniecie oczy?" - pytają organizatorzy z Teatru im. Solskiego w Tarnowie. W piątek o godz. 18 odbędzie się premiera spektaklu "Alicja w krainie czarów" [na zdjęciu] Lewisa Carrolla, który wyreżyseruje Julia Mark. Tarnowscy aktorzy przeniosą widzów w wyjątkowy świat, w którym wyobraźnia nie zna granic. To nie koniec atrakcji, które czekają widzów w Tarnowie. W sobotę i niedzielę w ramach "Doby dla kultury" pracownicy teatru zaproszą widzów za kulisy, przeczytają bajki oraz zaproponują bilety na wybrane spektakle w specjalnej cenie (15 zł).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji