Artykuły

Wstrząsająca nasza klasa

Sztuka "Nasza klasa" to wstrząsająca historia uczniów z jednej klasy. Ra­zem uczą się, bawią, chuliganią, snują pla­ny i marzenia. Kiedy dorastają, narodo­wość, religia i ideologia okazują się wa­żniejsze niż przyjaźń.

Sztuka autorstwa Tadeusza Słobodzianka - dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie imienia Gustawa Holoubka - to pierw­szy polski dramat uhonorowany Literacką Na­grodą Nike. Jest to opowieść o dwudziesto­wiecznej Polsce, inspirowana prawdziwymi zdarzeniami.

"Nasza klasa" to niezwykła historia uczniów z jednej klasy. Razem wchodzą w dorosłość. Marzą, żeby zostać: lotnikiem, leka­rzem, gwiazdą filmową. Czytają "Trylogię" Sienkiewicza, chodzą na filmy z Chaplinem, słuchają jazzu. Dlaczego chłopak, który wyciął serce z papieru i napisał miłosny wiersz, kilka lat później związał koleżance ręce sznurkiem i zagroził, że zastrzeli, jeśli będzie próbowała uciekać? Kiedy w koledze ze szkolnej ławki zo­baczono Obcego? Co się stało z tamtą klasą? - Pisarz musi pytać: dlaczego tak się stało? Dlaczego do tego doszło? Kto zawi­nił? Ale nie jest moją rolą odpowiadać na te pytania. Moją rolą jest je postawić. "Nasza klasa" zadaje też pytania o wolność i prze­znaczenie, na które każdy z widzów, utożsamiając się w pewien sposób z każdym z bohaterów, musi sobie odpowiedzieć czy też odczuć, co by zrobił, będąc na jego miejscu - mówi Tadeusz Słobodzianek.

W obsadzie zobaczymy między innymi: Izabelę Dąbrowską, Karola Wróblewskiego, Marcina Sztabińskiego i Leszka Lichotę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji