Artykuły

Wrocław. Projekt Laboratorium Ruchu 2014

Od maja do października zobaczymy tegoroczne wydarzenia z dziedziny tańca i ruchu. Tegoroczna edycja Laboratorium ruchu organizowana jest w ramach ESK 2016.

Projekt Laboratorium ruchu ESK 2016 tworzony jest we współpracy z m.in. z Biurem Festiwalowym Impart 2016, z Instytutem Muzyki i Tańca, z Centrum Inicjatyw Artystycznych, z zespołami i artystami, teoretykami i krytykami tańca, z organizacjami zajmującymi się szeroko pojmowaną kulturą ruchu. Laboratorium ruchu konsekwentnie i umiejętnie upowszechniające sztukę tańca będzie stanowić ważną część programu Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu, w 2016 roku (organizacja Polskiej Platformy Tańca).

Program ma na celu zapewnienie warunków dla rozwoju nowych definicji rozumienia sztuki, tańca, poszerza zakres słownictwa związanego z ruchem, przekracza jego formalną reprezentację, skupia uwagę na procesie twórczym, rozwija myślenie o ruchu.

Ideą programu jest budzenie, kształtowanie i rozwijanie świadomości i społecznej aktywności mieszkańców poprzez ingerencję tancerzy, performerów w przestrzeń historyczną, publiczną, społeczną i mentalną Wrocławia. Zaproszeni do projektu artyści urzeczywistnią swoje nowatorskie pomysły w kontekście miasta i zastanej społeczności.

***

W programie m.in.:

30.05.2014

Soul Project / PL, koncepcja i reżyseria: David Zambrano; asystent kreatywny: Peter Jasko, asystent produkcji: Dawid Lorenc, tancerze: Paweł Grala, Dawid Lorenc, Wojciech Łaba, Aleksandra Klimiuk, Krzysztof Skolimowski [Pracownia Fizyczna], Piotr Skalski [EST/Hurtownia Ruchu, Kraków], Adam Adamonis Krawczyk, Małgorzata Haduch; produkcja: Pracownia Fizyczna / Jacek Owczarek, Fundacja Kino Tańca, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi i Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi.

Spektakl Soul Project / PL został wyprodukowany w ramach współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu "Zamówienia choreograficzne".

Premiera 28.09.2013, ms2 Muzeum Sztuki w Łodzi, podczas wystawy Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca w Muzeum Sztuki w Łodzi, kuratorki Katarzyna Słoboda i Sonia Nieśpiałowska-Owczarek

Soul Project / PL w reżyserii Davida Zambrano to seria wirtuozerskich improwizacji solowych, z których każda trwa tak długo, jak soulowa piosenka, do której jest wykonywana. Kolejność solówek i ich rozmieszczenie w przestrzeni jest zawsze improwizowane, co czyni każdy spektakl wyjątkowym.

Na zaproszenie łódzkiej Pracowni Fizycznej, David Zambrano pracował z 10 polskimi tancerzami we wrześniu 2013. Premiera nowej wersji spektaklu była częścią performatywnej wystawy Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca w Muzeum Sztuki w Łodzi. Davidowi Zambrano w pracy nad spektaklem towarzyszył Peter Jasko [Les SlovaKs Dance Collective], z pierwszego składu Soul Project. W spektaklu Soul Project tancerze i publiczność dzielą tę samą przestrzeń. Publiczność może oglądać występy solistów z dowolnej perspektywy: z bliska lub z daleka. Przeżycie staje się nagle intymne i osobiste - czuje się każde drżenie ciała tancerzy - a jednocześnie wspólnotowe, bo wraz z pozostałymi widzami można zgadywać, kto zatańczy następny i do jakiego utworu.

Spektakl mówi o duszy w każdym jej aspekcie: duchowym, abstrakcyjnym, muzycznym i osobistym, stawia pytanie zadane przez Zambrano: czy potrafimy tańczyć tak głęboko i przejmująco i znaleźć język ciała tak żywy, wymowny i pełny ekspresji, który byłby w stanie przemówić emocjonalnie do widza i dotrzeć do niego tak głęboko, jak piosenkarze soulowi śpiewający podczas koncertów. Język wciąż żywy, rozedrgany jak płomień świecy.

Soul Project powstał w 2006 roku jako efekt współpracy Zambrano z dwunastką tancerzy pochodzących z Mozambiku, Słowenii, Grecji, Słowacji, Szwajcarii, Korei Południowej, Francji, Brazylii, Stanów Zjednoczonych i Wenezueli, od tego czasu zespół odbył tournée po Europie, Stanach Zjednoczonych, był ze spektaklem w Senegalu, w Korei Południowej i na Kostaryce.

Pokazy w ramach Laboratorium ruchu ESK 2016

Miejsce: Centrum Inicjatyw Artystycznych Wrocław

Godz: 20.00

Projekt współfinansowany przez Instytut Muzyki i Tańca i Biuro Festiwalowe Impart 2016

Miejsce: Centrum Inicjatyw Artystycznych Wrocław

Godz: 20.00

Bilety: 20, 15 zł

Rezerwacja:

telefon: +48 666 533 665

e-mail: cia@cia.wroclaw.pl

07.06.2014

Anna Haracz, Michał Ratajski

,,Trzeci element"

Pomysł i wykonanie: Anna Haracz i Michał Ratajski

Muzyka: Marcus Saudy

Kostiumy: własne, z pomocą Katarzyny Stasiak

,,Partnerzy odnajdują swój wzajemny small dance.Jeśli utrzymają prędkość wynikającą z delikatnych przepływów w ich ciałach, pojawia się wzajemne rozpoznanie.

Jeśli podejmą próbę kontynuowania, taniec powiększa się, nabiera prędkości i przestrzeni." Steve Paxton

Michał Ratajski - performer, tancerz, choreograf. Pasjonat tradycyjnych form sztuk walki i Kontakt Improwizacji, dyplomowany instruktor tańca współczesnego, stypendysta Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Uczestnik międzynarodowej wymiany nauczycieli kontakt improwizacji - ECITE. Założyciel Grupy i fundator Fundacji KIJO. Współzałożyciel Stowarzyszenia Movin' Łódź. Fundator portalu internetowego: www.contactimprovisation.eu Organizator FRU Festiwalu (Polski Festiwal Kontakt Improwizacji) w Łodzi.

THE BLUE RESONANCE

koncept i wykonanie- Anna Haracz

muzyka i śpiew - Anna Haracz

kostium - Anna Haracz

światła - Anna Haracz

Anna Haracz - tancerka i choreografka, współzałożycielka i kierownik artystyczny Teatru Tańca i Muzyki Kino Variatino (1998) oraz Stowarzyszenia KOKO PELI. Twórca niezależny. Uzyskała tytuł "zawodowego tancerza" przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich w Warszawie. Nauczycielka jogi według metody Iyengara w stopniu Introductory II oraz Vinyasa Krama Jogi. Jest absolwentką Państwowego Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu, (specjalizacja: taniec), oraz rocznego studium pantomimy prowadzonego przez Marka Oleksego. Z Teatrem Kino Variatino tworzy własne choreografie, które prezentowane są na trójmiejskiej scenie offowej, oraz na festiwalach teatralnych i tanecznych w Polsce i zagranicą. Od kilkunastu lat teatr realizuje zarówno działania artystyczne, jak i edukacyjne oraz animatorskie. Anna Haracz jest również czynnie działającym pedagogiem tańca współczesnego, improwizacji tanecznej oraz pracy z głosem i muzyką na żywo.

Pokazy w ramach Laboratorium ruchu ESK 2016

Projekt współfinansowany przez Instytut Muzyki i Tańca i Biuro Festiwalowe Impart 2016

Miejsce: Centrum Inicjatyw Artystycznych Wrocław

Godz: 20.00

Bilety: 20, 15 zł

Rezerwacja:

telefon: +48 666 533 665

e-mail: cia@cia.wroclaw.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji