Artykuły

Sukces Teatru Polskiego w Anglii

Gościnne występy zespołu warszawskiego Teatru Pol­skiego wywołały w Londynie olbrzymie zainteresowanie, oczywiście przede wszystkim w kołach polskich. Już na dworcu, poza przedstawiciela­mi ambasady, witali naszych artystów liczni aktorzy polscy przebywający stale w Anglii. Szczególnie serdecznie witano Mieczysławę Ćwiklińską i Ja­ninę Romanównę, które po przybyciu do hotelu zastały w swoich pokojach piękne kwiaty. Ta atmosfera serdecz­ności towarzyszy tu Teatrowi Polskiemu na każdym kroku. Świadczy o tym m. in. konfe­rencja prasowa, jaka odbyła się w przeddzień premiery. Przybyli na nią przedstawicie­le pism angielskich, sekcji pol­skiej BBC, "Wolnej Europy" oraz przedstawiciele polskich gazet emigracyjnych, "Dzien­nika Polskiego" i "Dziennika Żołnierza" oraz "Orła Białe­go". Prasa londyńska zamie­ściła przed premierą liczne wiadomości o przybyciu zespo­łu i planowanych występach.

Na premierze "Męża i żony" widownia była wypełniona prawie do ostatniego miejsca. Obecna była ambasada pol­ska, z ambasadorem Milnikielem na czele, wielu aktorów, m. in. Ludwik Lawiński, Loda Halama, Zofia Terne, Mila Kamińska, wielu pisarzy i dzien­nikarzy, m. in. Mieczysław Grydzewski i Antoni Borman.

Premiera ,.Męża i żony" sta­ła się wielkim sukcesem zespołu Teatru Polskiego. Długotrwałe oklaski kończyły każdy akt, owacjom po przedstawieniu nie było końca. Kurtyna siedem razy szła w górę. Na scenę wniesiono kosze kwiatów.

Już wczorajsze, piątkowe dzienniki poranne przyniosły pierwsze recenzje z przedstawienia. "Times", najpoważniejsza gazeta Anglii, zamieszcza felieton na czołowym I miejscu, podkreślając, że spektakl wywołuje sympatię i godny jest uwagi. "Times" chwali zwłaszcza znakomitą grę Janiny Romanówny i Czesława Wołłejki. Komedię Fredry określa jako bardzo żywą, doskonale wystawioną.

Konserwatywny dziennik angielski, "Daily Telegraph", opatruje swą recenzją tytułem "Znakomici polscy artyści", podkreślając, że gra zespołu stała na bardzo wysokim pozomie, specjalnie wiele miejsca poświęca Janinie Romanównie. Grę pozostałych artystów ocenia "Daily Telegraph" również bardzo wysoko, używając określenia "Perfect".

Trudno przewidzieć, jaki będzie dalszy przebieg występów Teatru Polskiego, wydaje się jednak po premierze i rezonansie, jaki teatr już sobie tu zdobył że ten pierwszy po wojnie występ teatru z Polski w Anglii stanie się sukcesem kultury polskiej za granicą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji