Artykuły

Lublin. Kandydatka do PE zobowiązała się do wspierania CSK

Do starań o zdobycie unijnych pieniędzy na działalność Centrum Spotkania Kultur zobowiązała się liderka listy Europy Plus Twój Ruch do PE w Lubelskiem Barbara Nowacka. CSK powstaje obecnie w miejscu nieukończonego od 40 lat gmachu teatru.

Swoje zobowiązania wobec lubelskiej kultury, które ma realizować, jeśli uzyska mandat europosła, Nowacka opisała w dokumencie pt. Europeizacja Lubelskiej Kultury. Przedstawiła je w środę podczas konferencji prasowej w Lublinie.

Nowacka zadeklarowała, że chce uruchomić w Brukseli stały punkt informacyjny o kulturze Lublina i regionu oraz że będzie się starać się o zdobywanie środków grantowych na projekty kulturalne, organizować programy szkoleniowe dla liderów kultury w tym regionie.

Osobny zapis Nowacka poświęciła CSK. "Centrum Spotkania Kultur powinno stać się centrum międzynarodowym, widocznym w Europie Wschodniej i Zachodniej. Postaram się stosować orzecznictwo w ramach możliwości funduszy unijnych, aby CSK dostawało specjalne duże granty na prowadzenie działalności na poziomie europejskim" - napisała.

Jak tłumaczyła na konferencji, to zobowiązanie jest odpowiedzią na niepokoje płynące ze środowiska ludzi kultury, którzy obawiają się, że budowane obecnie CSK nie zostanie w pełni wykorzystane, ponieważ jego utrzymanie i realizacja wartościowego programu wymagają dużych nakładów, nawet ok. 20 mln rocznie, co może być zbyt dużym wydatkiem dla lokalnych władz.

"To jest piękna inwestycja, którą trzeba mądrze wykorzystać, aby Lublin miał szanse i możliwości być centrum kultury łączącym Wschód z Zachodem" - powiedziała Nowacka.

W Parlamencie Europejskim Nowacka chce pracować w komisji zajmującej się kulturą i edukacją. "Nie obiecuję rzeczy, których nie będę mogę dotrzymać" - zapewniła.

CSK ma być wielofunkcyjnym ośrodkiem, nawiązującym do tradycji współistnienia różnych kultur w Lublinie i na Lubelszczyźnie. To jedna największych inwestycji w infrastrukturę kultury w Lubelskiem - jej łączny koszt to ponad 200 mln zł, z czego 114 mln zł ma pochodzić z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Ma tu być m.in. nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa na 1200 miejsc, sala kinowa dla 170 widzów oraz sala kameralna na 200 miejsc. Zaplanowano także mediatekę i kino letnie na dachu; na elewacji budynku ma być zamontowany wielki ekran multimedialny.

CSK powstaje w miejscu gmachu teatru, którego budowa rozpoczęła się w 1974 r. Zaplanowana z gigantycznym rozmachem inwestycja, w której miały być trzy sale z łączną liczbą miejsc dla 2,3 tys. widzów, stanęła w miejscu już w latach 70. Oddano do użytku tylko część budynku, w której mieści się Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny (obecnie również remontowane).

Niedokończona, większa część gmachu o wysokości ok. 40 metrów - usytuowana w centrum miasta - przez wiele lat niszczała, ogrodzona drewnianym płotem. Teatr, choć nie funkcjonował, zyskał utrwaloną przez lata w świadomości lublinian nazwę - Teatr w Budowie.

W 2005 r. władze samorządu województwa lubelskiego chciały sprzedać niedokończoną część Teatru w Budowie, ale nie było chętnych do kupna . Potem zdecydowano, że będzie tu Centrum Spotkania Kultur i ogłoszono konkurs na projekt; fundatorem nagród w konkursie była Fundacja Moniki i Janusza Palikotów. Budowa ruszyła w 2012 r.

W maju tego roku zakończone zostały już prace konstrukcyjne budynku, CSK ma być gotowe w drugiej połowie 2015 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji