Artykuły

Goście z Olsztyna

Witold Wandurski zajmuje poczesne miejsce w rzędzie tych działaczy komunistycz­nych, którzy w Polsce między­wojennej parali się także pi­sarstwem i z jego pomocą wal­czyli o zwycięstwo wielkiej idei. Podzielił też tragiczny los wielu polskich komunistów, tropiony i więziony w kraju zginął na emigracji w Związku Radzieckim w okresie terroru lat trzydziestych. Nie był to wielki talent ale w polskiej li­teraturze rewolucyjnej stanowi - jako poeta i dramaturg - ważną i piękną pozycję wartą przypomnienia i upamiętnienia. Wandurski zajmował się gorąco teatrem. Prowadzona przez nie­go "scena robotnicza" w Łodzi miała interesujące osiągnięcia. Obecnie historycy próbują je podsumować. Służyła ona awangardzie, która wtedy, w la­tach dwudziestych, ściśle zwią­zana była z rewolucją.

"Śmiertka na gruszy", z któ­rą olsztyński Teatr im. Stefa­na Jaracza przyjechał do War­szawy jest teatralizacją klech­dy ludowej o uwięzionej śmierci i o zabawnych konsekwen­cjach zawieszenia jej działal­ności. Awangardowość tej sztu­ki dawno już zwietrzała. Po­została prościutka bajka poka­zana jako zabawa w ludowy teatr. Wandurski dodał do te­go aktualne aluzje satyryczne o nędzy, o tromtadracji naro­dowej, o policji, o strajkach. Aluzje te wydają nam się dziś bardzo niewinne, ale widocz­nie innego zdania była ówcze­sna policja, skoro sztukę zdję­to z afisza po jej prapremierze w Krakowie w roku 1925.

Teatr Olsztyński ujął "Śmiertkę na gruszy" jako naiwne wi­dowisko ludowe i w tej formie sztuka podoba się publiczności Największym walorem przed­stawienia jest scenografia Ada­ma Kiliana, śliczna, zabawna, skomponowana w stylu wyci­nanek ludowych, z bajecznie kolorowymi kostiumami. Przy­jemnie się robiło, kiedy się na to patrzyło. Przedstawienie re­żyserował Tadeusz Żuchniewski zachowując chwalebny umiar i dobry smak w tej za­bawie. Duży zespół aktorski poprawnie wywiązał się ze swych zadań, nie było tu żad­nych ról prowadzących, ale wszystko toczyło się sprawnie i wesoło.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji