Artykuły

Białystok. Jutro premiera "Rewizora"

To opowieść o współczesnej Polsce. Takiej, którą oglądamy na co dzień w telewizji i za oknami. Będzie też o Białymstoku przez małe "b" i o strachu.

- Wybrałem "Rewizora" Nikołaja Gogola, bo ten tekst wydaje mi się bardzo aktualny - mówi Jacek Jabrzyk, reżyser. - Nie tyle interesuje mnie wymiar polityczny, ile to, co dzieje się z ludźmi. Co przyjazd dwóch obcych panów do małego miasteczka spowoduje i co obnaży.

Zanim jeszcze powstał spektakl były rozmowy. Rozmawiali ze sobą reżyser i niemiecki scenograf Bartholomaüs Martin Kleppek. Postanowili opowiedzieć o współczesnej Polsce właśnie za pomocą gogolowskiej historii z XIX- wiecznej Rosji, która wcale nie jest tak archaiczna, jakby się mogło wydawać.

Tytułowy Rewizor na scenie się nie pojawia. Prawdziwym bohaterem komedii Gogola jest strach: przed utratą, kompromitacją, przed obcym. Spektakl stawia pytania o źródła naszego lęku. Jego twórcy zastanawiają się nad tym, czego dziś boją się Polacy? Jakiego Rewizora stworzą sobie tym razem?

- Za każdym razem, jeśli zabieram się za jakąś sztukę, przekładam ją do czasów, w których żyjemy - zapewnia reżyser. - Gogol pisał o rzeczach, które nadal są aktualne. Korupcja, układy - to wszystko jest bardzo współczesne.

Poza samym tekstem liczy się coś jeszcze. Jednym z najważniejszych elementów "Rewizora" będzie ruch, za który odpowiada znany i ceniony choreograf - Mikołaj Mikołajczyk. Obok aktorów Teatru Dramatycznego na scenie pojawią się gościnnie: Jan Jurkowski, Tomasz Robak oraz Krzysztof Wieszczek - aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie znany telewidzom z takich seriali jak "Szpilki na Giewoncie", "Majka" czy "Na Wspólnej".

- Białystok jest w tym przedstawieniu miastem pisanym przez małe "b" - dodaje Agnieszka Korytkowska-Mazur, dyrektorka Teatru Dramatycznego. - Cieszę się, że możemy takiego "Rewizora" w takim składzie pokazać w białostockim teatrze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji