Artykuły

Wielkopolskie. Teatralny walec już nadjeżdża

Maj teatralny kojarzy się z Kaliskimi Spotkaniami Teatralnymi (na początku) i Festiwalem "Bliscy Nieznajomi" w Poznaniu (na końcu miesiąca). Pomiędzy zwykle na afiszu pojawiają się premiery. W ten weekend aż dwie, w następny - kolejna -w Teatrze Animacji.

W najbliższy weekend rozpoczynają się Kaliskie Spotkania Teatralne. W piątek premiera w Teatrze Nowym, a w sobotę w Polskim w Poznaniu.

Nad Prosną

Kiedy kwitną kasztany, w Kaliszu odbywa się festiwal sztuki aktorskiej. Od 54 lat. Nie inaczej będzie w tym roku.

Festiwal zainaugurują w sobotę gospodarze - Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego - "Kupcem weneckim" Szekspira w reżyserii Adama Nalepy (godzina 19). Ponadto w konkursie udział wezmą: "Płatonow" z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (l1 maja, godzina 19), "Bitwa Warszawska 1920" ze Starego Teatru w Krakowie (13 maja, godzina 18), "Caryca Katarzyna" z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (14 maja, godzina 18), "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" z Teatru Studio w Warszawie (14 maja, godzina 20.15), "Piąta strona świata" z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (15 maja, godzina 19), "Versus" z Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu (16 maja, godzina 17).

Ponadto poza konkursem będzie można zobaczyć: "Meblościankę" - spektakl absolwentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu przy współpracy z Teatrem Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach (12 maja, godzina 19) i "Skrzypka na dachu" z Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni (16 maja, godzina 20).

***

Recital w Nowym

W ramach Nowej Sceny Muzycznej Teatr Nowy proponuje recital Andrzeja Lajborka "Umówmy się na dziś". Premiera jutro.

Lajborek znany jest nie od dziś, ze świetnej interpretacji ballad i romansów rosyjskich. Będzie zatem słowiańsko, romantycznie, refleksyjnie, nastrojowo i... dowcipnie.

***

Brecht w Polskim

Teatr Polski zdecydował się na wystawienie "Opery za trzy grosze" Bertolta Brechta z muzyką Kurta Weilla, która jest adaptacją "Opery żebraczej" z 1728 roku, angielskiego poety Johna Gaya. Brecht przeniósł jej akcję do czasów mu współczesnych (koniec lat 20.), a bohaterami

uczynił nędzarzy i bandytów z londyńskiego Soho. Czołową postacią jest Mackie Majcher - przestępca, który żeni się z Polly Peachum, córką króla żebraków. Szkotak przenosi bohaterów swojej "Opery..." do Berlina w 1945 rok. Jest to trzecia inscenizacja tego dzieła w Poznaniu (Teatr Nowy 1974, Teatr Muzyczny 1990).

***

"Umówmy się na dziś

Trzecia Scena Teatru Nowego (wejście od Zaułka Krystyny Feldman). 9,10 i 11 maja, godzina 20.30. bilety: 35 - 55 zł

Kaliskie Spotkania Teatralne Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, Kalisz (plac Bogusławskiego), 10-16 maja, szczegóły na www.teatr.kalisz.pl

"Opera za trzy grosze:"

Teatr Polski (ul. 27 Grudnia 10),

10 i 11 maja, godzina 19,

bilety: 50 i 70 zł .

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji