Artykuły

Poznań. Premiera "Opery za trzy grosze" w Polskim

Premiera "Opery za trzy grosze" Bertolta Brechta z muzyką Kurta Weilla w reżyserii Pawła Szkotaka odbędzie się w sobotę w Teatrze Polskim w Poznaniu. W nowej inscenizacji czas i miejsce akcji to Berlin w 1945 roku.

"Opera za trzy grosze" jest jednym z najczęściej wystawianych dramatów Brechta na świecie. Temat sztuki autor zaczerpnął z "Opery żebraczej" angielskiego poety Johna Gaya z 1782 r., akcję umieścił w kręgach londyńskiego półświatka w latach 20. ub. wieku.

Jak powiedział reżyser i dyrektor teatru Paweł Szkotak, realizacja dzieła Brechta w Teatrze Polskim jest dla całego zespołu "wyzwaniem i satysfakcją". - W jakiś sposób mierzymy się z wyobrażeniami widzów. To jest jedno z dzieł absolutnie wyjątkowych, obok "Hamleta", "Carmen". To fragment światowej kultury - zaznaczył.

W poznańskiej inscenizacji sztuki czas i miejsce akcji to Berlin 1945 roku.

- Wyszedłem od tego, że to jest tekst napisany po niemiecku. U źródeł "Opery za trzy grosze" jest "Opera żebracza"; zadałem sobie pytanie, czy i kiedy Niemcy byli żebrakami Europy. Na myśl przyszedł mi 1945 rok - powiedział Szkotak.

-Ten rok to nie tylko klęska wojenna, ale to katastrofa cywilizacyjna, moralna. Kiedy się spojrzy z tej perspektywy na ten tekst - odsłaniają się jego nowe znaczenia. Historia o złodziejach i policjantach, która się dzieje w czasach Republiki Weimarskiej, chociaż w Londynie, jest z perspektywy 1945 roku światem prawie szczęśliwym - dodał.

Za przygotowanie wokalne aktorów odpowiedzialna była Agnieszka Nagórka. Ona też objęła kierownictwo muzyczne. - Piękno tej muzyki, czar, który mnie uwiódł w przypadku pracy nad tym dziełem, to jego surowość i chropowatość. Instrumenty jakby nie chciały się ze sobą zestroić. To wymaga od aktora, który śpiewa, niezwykle czujnego ucha, umiejętności dostrojenia i odnalezienia swojej melodii -powiedziała.

Jako Mackie Majcher wystąpi Michał Kaleta. W rolę Polly wcieli się Anna Sandowicz. W spektaklu wystąpią ponadto m.in. Piotr Kaźmierczak, Teresa Kwiatkowska, Piotr B. Dąbrowski i Ewa Szumska.

Autorem przekładu jest Roman Kołakowski. Scenografię i kostiumy stworzyła Agnieszka Zawadowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji