Artykuły

"Wyspiański" szaleje

Sporo ciekawego zapowiada się w Teatrze Śląskim. Jak już informowaliśmy, m.in. Józef Opalski przygotowuje premierę wieczoru songów Kurta Weilla pt. "Sexualne zło".

Z okazji premiery reżyser zapowiada przyjazd do Katowic m.in. Barbary Swinarskiej oraz sióstr Anny i Marii Bojarskich. Barbara Swinarska tłumaczyła teksty wielu songów Weilla, wykorzystanych w wieczorze, który Opalski zadedykował zmarłemu mężowi Marii Bojarskiej Tadeuszowi Łomnickiemu; znakomity aktor niegdyś podarował Opalskiemu płytę Weilla w wykonaniu Teresy Stratas a to stało się inspiracją dla przedstawienia. Anna Bojarska będzie zaś miała okazję spotkać się z Bogdanem Toszą, który dla TV realizuje jej "Meeting". Józef Opalski obiecuje również, że jeśli (jeśli będą finanse) będzie organizował Krakowski Przegląd Teatralny, to na pewno zaprosi nań katowickiego "Don Juana". Z jego ust taka deklaracja to nie czczy komplement a spore uznanie.

"Wyspiański" ostatnio zdobywa pochwał sporo, ale też wydaje się, że w robocie po prostu szaleje. Pracując dla TV, przygotowując dwie premiery (obok Weilla, "Trans-Atlantyk" Gombrowicza w reż. M. Grabowskiego) pokazał się w Opolu na interesującym festiwalu "Muzyka i teatr Bogusława Schaeffera". Katowicka "Próba dla siedmiu" była jedyną z krajowych realizacji tej sztuki pokazaną na festiwalu. Znakomicie przyjęta została tam również Schaefferowskim wystawa przygotowana wcześniej w Katowicach.

"Śląski" jest też gościnny. W niedziele 28 bm. przedstawi "Kontrabasistę" w wykonaniu Jerzego Stuhra. Potem w dwa kolejne dni zaprezentuje taniec nowoczesny i krakowskie zespoły "Kontrast" z AWF (30 bm.) i Balet Form Nowoczesnych z AGH (31 bm). Na początku kwietnia planuje zaś recitale Edyty Geppert. To wszystko poza normalnym swym repertuarem. Szykuje też wystawienniczą gratkę na Dzień Teatru - 27 bm. otworzy pierwsza wystawę ukazującą związki Jerzego Dudy Gracza ze sceną.

Kontakt Jerzego Dudy Gracza z teatrem sięga przełomu lat 50. i 60., kiedy to artysta projektował kostiumy i dekoracje do przedstawień w częstochowskim domu kultury, Liceum Sztuk Plastycznych i Teatrze Propozycji. Potem były rysunki i plakaty do recitali Młynarskiego, Grześkowiaka i "Silnej Grupy pod Wezwaniem". Po scenografiach telewizyjnych, w 1980 r. Jerzy Duda Gracz realizował plastycznie "Filomenę Marturano". E. De Filippo w Teatrze Śląskim. W 1988 głośnym echem odbiła się jego scenografia i plakat do "Carmen" G. Bizeta w Operze Śląskiej. Na dłużej związał się artysta z Andrzejem Dziukiem ("Gra o Każdym" wg J. Iwaszkiewicza w "Starym") i jego zakopiańskim Teatrem Witkacego.

Na wystawie zobaczymy szkice i projekty, afisze, plakaty, kostiumy, a także portrety Jerzego Dudy Gracza takich wspaniałych postaci polskiego teatru jak m.in. Aleksandra Śląska, Wiesław Lange, Kazimierz Rudzki, Jan Świderski oraz Olga Lipińska czy Wiesław Ochman.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji