Artykuły

Toruń. Opera "Kserkses" kończy Festiwal Nauki i Sztuki

Zawiła historia miłosna osadzona w dawnej Persji - to główny motyw opery "Kserkses", w wykonaniu studentów bydgoskiej Akademii Muzycznej, którą zobaczymy we wtorek, ostatniego dnia 14. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Autor dzieła to niemiecki kompozytor późnobarokowy Georg Friedrich Händel. Premiera opery odbyła się w 1738 r. w Londynie. Jej akcja osadzona jest w czasach znacznie wcześniejszych, bo w 480 r. p.n.e. w Abydos w Persji.

Tytułowy bohater chciałby poślubić Romildę, ona jednak kocha - ze wzajemnością - jego brata Arsamene. Do tego samego mężczyzny gorące uczucia żywi siostra Romildy - Atalanta. Dla Kserksesa bije natomiast serce innej bohaterki - Amastry.

Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, gdy pewien list miłosny wpada w niepowołane ręce. W powietrzu wisi zbrodnia, ale ostatecznie wszystko dobrze się kończy.

"Dzieło jest szczytowym osiągnięciem Händla na polu opery komicznej" - czytamy w informatorze festiwalu. "Dramat miesza się tu z farsą. Finezyjna intryga miłosna przywodzi na myśl "Wesele Figara", równie wiele tu niespodziewanych zwrotów akcji i uczuciowych westchnień kierowanych do niewłaściwych osób".

Jednym z najpiękniejszych fragmentów tej opery jest aria Largo, którą wykonuje Kserkses. Szerszej publiczności może być bardziej znany inny utwór Händla - adaptacja "Zadok the Priest" to obecnie hymn Ligi Mistrzów UEFA. W oryginale skomponował go na koronację brytyjskiego monarchy Jerzego II Hanowerskiego. Równie znana - chociażby z filmów - jest "Alleluja" z oratorium "Mesjasz".

Przedstawienie "Kserkses" w wykonaniu studentów bydgoskiej Akademii Muzycznej rozpocznie się we wtorek o godz. 18 w sali wielkiej Dworu Artusa, wstęp wolny.

Co jeszcze na festiwalu

W czasie ostatniego, piątego dnia festiwalu można skorzystać z innych atrakcji - warsztatów digitalizacyjnych w Bibliotece Uniwersyteckiej, prelekcji "Żywa biblioteka", nauki formowania szkła, interaktywnego pokazu o Całunie Turyńskim.

Są też wolne miejsca na imprezy, na które obowiązują zapisy, m.in. na warsztaty o recyklingu, spotkanie o tajnikach języka migowego, naukę robienia hełmów rycerskich. Program TFNiS na www.festiwal.torun.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji