Artykuły

Ile w nas z Sarmatów?

- To poważny spektakl, który zadaje poważne pytania o polskość, o ślady sarmatyzmu dzisiaj - mówi Paweł Huelle. Przedstawienie "Sarmacja" według jego sztuki obejrzeć można jutro i w sobotę w Teatrze Wybrzeże.

Przedstawienie, które przy­gotował w Teatrze im. Osterwy w Lublinie, jest dziełem trzech rodowitych gdańszczan. Sztuka wyszła spod pióra Pawła Huelle (autor m.in. "Weisera Dawidka", "Castorpa", "Ostatniej wieczerzy" czy dramatu "Kąpielisko Ostrów"), spektakl wyreżyserował Krzysztof Babicki (reżyser przez lata związany z Teatrem Wybrzeże, obec­nie dyrektor artystyczny lubelskiej sceny), muzykę skomponował Marek Kuczyński (zdobywca m.in. Złotych Lwów za muzykę do filmu "Cudze szczęście" Mirosława Borka). - "Sarmację" napisałem specjalnie na zamó­wienie Teatru im. Osterwy - opowia­da Huelle. - Całemu projektowi patro­nuje duch Jacka Kaczmarskiego, któ­ry ostatnie lata życia spędził w Gdań­sku. Za genialną uważam jego płytę "Sarmatia", często rozmawiałem o niej z Krzysztofem Babickim. Tak narodził się pomysł przedstawienia. W spek­taklu pojawiają się zresztą songi Kacz­marskiego. Wielowątkowa akcja "Sarmacji" toczy się w XVIII wieku wLublinie. - Prywatnie bardzo interesuję się literaturą polską z XVII i XVIII wie­ku - deklaruje gdański pisarz. - Zatem pisanie "Sarmacji" było dla mnie świet­ną zabawą. Korzystałem przy tym z autentycznych diariuszy sejmowych, pa­miętników i kazań.

Prapremiera "Sarmacji" odbyła się 12 kwietnia tego roku w Lublinie; tekst dramatu znaleźć można w ma­jowym numerze miesięcznika "Dia­log". - Sztuka i spektakl trochę się od siebie różnią - uważa Huelle. - Przede wszystkim reżyser poskracał tekst tu i tam. Co mu tylko wyszło na do­bre, całość nabrała dynamiki. Aktyw­nie uczestniczyłem w końcowych próbach i zmiany prowadzaliśmy wspólnie z Babickim. Przecież tylko marny pisarz wykłóca się o każdy przecinek.

W sobotę o godz. 18.50 na antenie TVP Gdańsk obejrzeć będzie można debatę "Na dwa głosy", poświęconą cechom sarmackim współczesnych Polaków. W programie prowadzonym przez Pawła Zbierskiego wezmą udział m.in. Paweł Huelle, Krzysztof Babic­ki, duszpasterz środowisk twórczych ks. Krzysztof Niedałtowski oraz literaturoznawca prof. Roman Doktor.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji