Artykuły

Na biegunach

Lochy Watykanu", powieść Andre Gide'a, została ogłoszona w 1914 roku. Opowiadała o zabójstwie, którego dokonuje główny bohater na współpodróżnym w pociągu. Gide pole­mizował nią ze "Zbrodnią i karą" Dostojewskiego, opowiadając inaczej niż rosyj­ski autor o zbrodni i jej motywach.

W spektaklu Jana Klaty również będzie zbrodnia, Lafcadio (Marcin Czarnik wy­stępujący gościnnie na scenie Współczes­nego) zabije człowieka spotkanego w przedziale kolejowym. Reżyser umie­ścił swoich bohaterów w kulturowych kontekstach muzyki Franka Zappy, Patti Smith, Nirvany.

- Dzisiejszy świat jest migotliwy, mło­dzi ludzie porozumiewają się zupełnie in­nym kodem kulturowym niż ich rodzice i dziadkowie - twierdzi Jan Klata.

W tym "migotliwym" świecie bohate­rowie Klaty żyją w lochach Watykanu, ograniczeni albo przez fanatyczną religijność, albo przez brak tolerancji. Reżyser zapowiada, że z jego spektaklu nikt nie wyjdzie obojętny. I że to przedstawienie nie skończy się wraz z zejściem aktorów ze sceny. Bo Klata każe widzom myśleć.

Obok Marcina Czarnika zobaczymy m.in.: Renatę Kościelniak w roli kochan­ki Lafcadia, Andrzeja Hrydzewicza jako Justusa, Krzysztofa Kulińskiego w roli je­go syna, Małgorzatę - żonę syna zagra Ewelina Paszke-Lowitzsch, masona Antyma Bogusław Kierc, Protosa Eryk Lubos.

Autorką scenografii jest Justyna Łagowska, kostiumów Mirek Kaczmarek, ruchu scenicznego Maciej Prusak.

Premiera dziś o godz. 19.15 we Wro­cławskim Teatrze Współczesnym, następ­ne spektakle w sobotę, niedzielę i wtorek o tej samej porze. Bilety są po 26 zł i 16 zł (ulg.). Na środę na godz. 18.15 plano­wana jest premiera studencka i spotkanie z twórcami przedstawienia - bilety dla stu­dentów w tym dniu są po 10 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji