Artykuły

Warszawa. Twórcy odznaczeni Glorią Artis

Scenograf Allan Starski, pisarz Andrzej Sapkowski i piosenkarka Kora Jackowska znajdą się wśród uhonorowanych przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego medalami Gloria Artis. Uroczystość odbyła się dziś w siedzibie resortu.

- Ubiegły rok był bardzo dobrym czasem dla polskiej kultury, przede wszystkim dzięki państwa aktywności (...) Na polski film po raz kolejny przyszło kilkanaście milionów ludzi, to więcej niż na produkcję amerykańską i pod tym względem jesteśmy jedynym krajem w Europie (...) Do samych instytucji muzealnych zaś w ciągu pięciu ostatnich lat przyszło siedem razy więcej dzieci niż pięć lat temu - mówił minister kultury.

Jak zaznaczył, możemy być dumni zarówno z dziedzictwa, jak i z tego, co dzisiaj jest przedmiotem pracy artystów. - Chcę podziękować za te wszystkie aktywności, które budują radość, refleksje, czasem pozbywają nas kompleksów, a w niektórych wypadkach nadmiernej dumy. Takie gremium jak dziś nagrodzeni, trudno zgromadzić w jednym miejscu. Są to osoby z różnych branż, z różnych aktywności, na bardzo wysokim poziomie. I chcę zaznaczyć, że to nie ja państwu dziękuję, to odbiorcy państwa aktywności za moim pośrednictwem składają hołd, wyrazy szacunku i podziękowania - powiedział Zdrojewski.

Odznaczeniami uhonorowano znanych przedstawicieli środowiska filmowego, muzycznego i literackiego. Złotą Glorię Artis otrzymała aktorka, znana z ról Izabeli Łęckiej i Oleńki Billewiczówny Małgorzata Braunek (nagrodę odebrała córka); pisarka, autorka m.in. "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanna Krall oraz scenarzysta, laureat Oskara za scenografię do "Listy Schindlera" Allan Starski.

Starski powiedział, że odznaczenie go Glorią Artis świadczy o docenieniu zawodu scenografa. - Zawsze czekałem na dobre propozycje filmowe, a nigdy na nagrody i tym bardziej to jest miłe i sympatyczne. Zawód scenografa w dużej części jest dobrym rzemiosłem, ale jest też sztuką. Cieszę się, że ta sztuka została uhonorowana - mówił.

Laureatami Srebrnego Medalu zostali: aktor, odtwórca ról Jana Pawła II i Fryderyka Chopina Piotr Adamczyk; aktor znany m.in. z "Krótkiego filmu o zabijaniu" Mirosław Baka; aktorka występująca m.in. w filmie "Nadzór" i popularnym serialu "Zmiennicy" Ewa Błaszczyk-Janczarska; aktorka znana z "Pokuszenia" i "Amoku" Magdalena Cielecka; aktor, ostatnio wcielający się w postać płk. Ryszarda Kuklińskiego Marcin Dorociński oraz piosenkarka znana m.in. z przebojów "Boskie Buenos" i "Kocham Cię, kochanie moje" Kora Jackowska.

Srebrne Glorie otrzymali również reżyser i choreograf, pomysłodawca musicalu "Metro" Janusz Józefowicz; reżyserka m.in. filmów "Diabły, diabły" i "Pora umierać" Dorota Kędzierzawska; aktorka ostatnio znana z ról w "Róży" i "Idzie" Agata Kulesza; reżyser m.in. "Pamiętnika znalezionego w garbie" i "Różyczki" Jan Kidawa-Błoński; aktor odtwórca ról w "Konopielce" i "Siekierezadzie" Krzysztof Majchrzak; poeta, autor tomików "A świadkiem śnieg" i "Zbite szklanki" Jarosław Mikołajewski; pisarz, autor popularnej serii o Wiedźminie Andrzej Sapkowski; aktor, ostatnio znany z ról w "Obławie" i "Pokłosiu" Maciej Stuhr oraz reżyser filmów m.in. "Wesele" i "Dom zły" Wojciech Smarzowski.

Dorota Kędzierzawska podkreśliła, że to odznaczenie jest dla niej dużym, ale bardzo miłym zaskoczeniem. "Nie spodziewałam się, że mogę być tak uhonorowana. Oczywiście to ogromnie miłe, dodaje sił i skrzydeł do dalszej pracy, bo traktuję to nie jako ukoronowanie, ale wstęp do czegoś nowego" - dodała reżyserka.

Jej kolega po fachu Jan Kidawa-Błoński przyznał, że przyznana mu srebrna Gloria Artis to "pierwsze państwowe odznaczenie". - Jeszcze nie zdążyłem się nim nacieszyć ani docenić jego wagi. W sensie wagi na klapie medal jest na razie nieodczuwalny, ale na pewno dobrze wygląda - żartował. - Ale bardzo się cieszę, jestem zaszczycony. Reżyserzy szczęśliwie mogą pracować bardzo długo (...) praca w tym zawodzie jest tym, co najciekawsze" - dodał Kidawa-Błoński.

Krzysztof Majchrzak zwrócił uwagę na słowa ministra, że Gloria Artis jest wyrazem wdzięczności publiczności dla artystów. "Niczego lepszego nie mogłem usłyszeć. Czułem, że oprócz tej blaszki na mojej piersi jest poważny powód, dla którego tutaj przyszedłem. To wielka przyjemność" - powiedział aktor.

Maciej Stuhr wyrażając radość z wyróżnienia przyznał, że ma nadzieję, iż jeszcze nie przyszedł "czas odznaczeń". - Mam nadzieję, że czas pracowania na dalsze sukcesy przede mną. Nie chciałbym osiąść na laurach, raczej traktuję to jako potwierdzenie, że jestem na właściwej drodze - podsumował aktor.

Brązowe Medale Gloria Artis odebrały: aktorka znana m.in. z filmów "Pręgi" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Agnieszka Grochowska oraz dziennikarka, p.o. dyrektor TVP Kultura Katarzyna Janowska.

Gloria Artis to odznaczenie przyznawane przez ministra kultury osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji