Artykuły

Był genialny jak pułkownik Kraft

Jedenaście lat temu, 5 lipca - w wieku 93 lat - zmarł Zdzisław Mrożewski. Wybitny polski aktor teatralny i filmowy. Szerszej publiczności znany z roli Gabriela Narutowicza w filmie "Śmierć prezydenta" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, czy jako pułkownik Kraft z serialu "Stawka większa niż życie".

Krytycy zwracali uwagę na to, że w interpretacji Zdzisława Mrożewskiego prezydent Gabriel Narutowicz przedstawiony jest jako mąż stanu, człowiek kompromisu i dialogu, który mimo wcześniejszych wątpliwości godnie bierze na siebie ciężar sprawowanej władzy. Dystyngowany był także jako pułkownik Kraft, żołnierz ze "starej dobrej szkoły Abwehry", który obmyśla sprytny plan, w myśl którego jego wychowanek Eryk Getting ma zostać wyszkolony na tajnego agenta.

Gościnnie wystąpił także w "Nocach i Dniach" Jerzego Antczaka, w których wcielił się w rolę sąsiada Niechciców, a zarazem właściciela Pamiętowa - Leona Woynarowskiego.

Zdzisław Mrożewski urodził się 1909 roku we Włocławku. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Dramatycznej w Warszawie.

Zadebiutował w 1932 roku na deskach Teatru Polskiego w Toruniu i w komedii obyczajowej w reżyserii Mieczysława Krawicza "Ułani, ułani, chłopcy malowani", w której zagrał u boku Adolfa Dymszy. Przed II wojną światową występował jeszcze między innymi w Łucku, Warszawie, Wilnie, Poznaniu i Krakowie.

W czasie okupacji pracował jako urzędnik w Zarządzie Miejskim w Krakowie, gdzie uczestniczył w konspiracyjnym życiu teatralnym. Po zakończeniu wojny aż do 1958 roku występował w Krakowie - w Teatrze Starym i Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Później przeniósł się do Warszawy, gdzie występował w teatrach warszawskich: Polskim, Narodowym i Współczesnym. Współpracował także z radiem i telewizją, sporadycznie zajmował się reżyserią teatralną. Swoją wiedzą i doświadczeniem scenicznym dzielił się ze studentami krakowskiej i warszawskiej szkoły teatralnej.

Wśród najwybitniejszych ról teatralnych Mrożewskiego są: Jan w "Fantazym", Kostryn w "Balladynie", Jowisz w "Amfitrionie 38", Cześnik w "Zemście", Poloniusz w "Hamlecie" i tytułowa rola w "Panu Jowialskim". Był wielokrotnie nagradzany. W lipcu 1999 roku aktor został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "w uznaniu zasług dla kultury polskiej".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji