Artykuły

Masłowska o gdyńskich spektaklach Kościelniaka: To teatr totalny

- Zasługą Wojciecha Kościelniaka i jego zachwycającej inscenizacji "Chłopów" jest ściągnięcie z tej książki klątwy nieczytelnej ramoty - mówiła w piątek w Gdyni pisarka Dorota Masłowska. Spektakl Teatru Muzycznego zdobył nagrodę marszałka województwa i tytuł Przedstawienia Roku 2013 na Pomorzu.

Dorota Masłowska w czwartkowy wieczór obejrzała w Teatrze Muzycznym spektakl "Chłopi" [na zdjęciu], a w piątek wzięła udział w panelu pt. "Powieść na scenie (musicalowej"), zorganizowanym przez gdyńską scenę, UG i Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza. Teatr Muzyczny zaprosił ją do Gdyni po tym, jak w niedawno wydanej książce Agnieszki Drotkiewicz "Dusza światowa", która jest wywiadem-rzeką z Masłowską, pisarka opowiedziała o swojej fascynacji powieścią "Chłopi" i jej wielowymiarowością. "Jest powieścią totalną. Jest w niej wszystko: namiętność, pazerność, skurwysyństwo" - wyznała w wywiadzie Masłowska. I dodała, że jej wielkim marzeniem jest nowa ekranizacja "Chłopów".

Odium cegły

Jak ocenia gdyńską inscenizację? - Jestem nią zachwycona, bo doszło do wspaniałego romansu popu z czymś wysokojakościowym - mówiła podczas piątkowego panelu w Muzycznym. - Możemy cieszyć się z jej cyrkowej atrakcyjności, ale w tym, co widzimy, doczytujemy się też wysokich sensów. Więc moje marzenie wyrażone w "Duszy światowej" w jakiś sposób się spełnia. Zasługą reżysera Wojciecha Kościelniaka jest ściągnięcie z tej książki klątwy nieczytelnej ramoty.

- Podobnie było z "Lalką" [Kościelniak wyreżyserował ją w Gdyni w 2010 r. - red.], nad którą zawisło odium cegły nie do przebrnięcia - dodał Wojciech Kościelniak, który teraz przymierza się do wystawienia w Gdyni adaptacji "Złego" Leopolda Tyrmanda. Premiera planowana jest za rok.

Pomysł Baduszkowej

W piątkowej "Gazecie" Igor Michalski, dyrektor Muzycznego zdradził także, że rozmawia z Kościelniakiem na temat inscenizacji powieści Roberta Gravesa "Ja, Klaudiusz". - Ten tytuł marzy mi się od dawna - przyznaje reżyser. - Bardzo nośna tematyka, dużo ciekawych postaci. Nieoczywista opowieść o kalece, który nagle zostaje Cezarem. Ale już wiemy, że jest kłopot z kupnem praw autorskich, które na rok zablokowała brytyjska telewizja BBC, planująca realizację nowej wersji serialu na podstawie powieści Gravesa.

Jak mówi Bernard Szyc, konsultant programowy Teatru Muzycznego i odtwórca roli Macieja Boryny w "Chłopach", gdyńska scena już za czasów jej założycielki Danuty Baduszkowej podejmowała pierwsze próby przenoszenia polskiej literatury na scenę muzyczną. - To był pomysł Danuty Baduszkowej [która jako pierwsza zaproponowała inscenizację "Chłopów" w Gdyni - red.], by wprowadzać literaturę do Teatru Muzycznego. Niezależnie od szlachetnej idei trzeba dodać, że w tamtych czasach po prostu nie miała dewiz, by sprowadzać tu zachodnie tytuły. Spektakl "Chłopi" jest ukoronowaniem drogi Baduszkowej - uważa Bernard Szyc.

Żywa klasyka

Wszystko wskazuje na to, że w kolejnym sezonie także na innych trójmiejskich scenach zagoszczą adaptacje klasyki literackiej. A to za sprawą rozstrzygniętego niedawno Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", który ma uczcić przyszłoroczny jubileusz 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Wśród 24 spektakli, które zostały nagrodzone dofinansowaniem produkcji z funduszy ministerstwa kultury, znalazły się trzy z Gdańska.

Dwa z nich to realizacje zaplanowane przez Teatr Wybrzeże: "Faraon" Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy i "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego w reżyserii Natalii Korczakowskiej.

Natomiast Teatr Miniatura dostał fundusze na spektakl według kaszubskiego eposu "Żywot i przygody Remusa" Aleksandra Majkowskiego w reżyserii Remigiusza Brzyka, którego premiera planowana jest jesienią tego roku.

"Życie i przygody Remusa" to pierwsza powieść w całości napisana w języku kaszubskim i główna epopeja literatury kaszubskiej, porównywana z "Panem Tadeuszem". Wydana w 1938 roku zawiera obraz Pomorza z przełomu XIX i XX wieku z barwnym opisem wszystkich grup społecznych, przedstawieniem tradycji i podań regionalnych oraz literackim obrysem mapy Kaszub, po których wędruje Remus - główny bohater.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji