Artykuły

Łódź. 100. urodziny Marguerite Duras

4 kwietnia, w 100. rocznicę urodzin francuskiej pisarki, odbędzie się spotkanie poświęcone autorce i jej sztuce granej w Teatrze Nowym.

W repertuarze Teatru Nowego znajduje się jej sztuka - "Savannah Bay" (na zdjęciu), którą wyreżyserowała Anna Ciszowska w ramach zeszłorocznej edycji Dotknij Teatru. Teatr Marguerite Duras rozgrywa się "w pół drogi między codziennością a cudownością, banałem i głębią". Dramat Savannah Bay utkany jest z niedopowiedzianych znaczeń, zasugerowanych emocji. Otwierają one przestrzeń możliwych asocjacji, sferę pomiędzy, intensyfikowaną przez grę słowa i milczenia.

Tematyce tej przestrzeni pomiędzy, tak szczególnie przywoływanej przez Marguerite Duras, poświęcone będzie piątkowe spotkanie. Opowiedzą na nim również o swoich doświadczeniach związanych z inscenizacją dramatu "Savannah Bay" Anna Ciszowska, Barbara Dembińska i Katarzyna Małachowska. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Wielechowska.

***

Harmonogram:

* Spektakl Savannah Bay - 19:15, Mała Sala (Zachodnia 93), wstęp 15 zł

* Spotkanie urodzinowe Marguerite Duras w Małej Literackiej - 20:15, Mała Sala, wstęp wolny

ANNA CISZOWSKA - teatrolożka, reżyserka teatru dzieci i młodzieży, pedagożka teatralna i animatorka kultury. Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego i Studium Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w PWST im. L. Solskiego w Krakowie (Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu). Od 1997 roku instruktorka teatralna i nauczycielka wiedzy o kulturze w VI L0 im. J. Lelewela w Łodzi, od 2011 roku kierowniczka działu Wydarzeń Okołoteatralnych w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Koordynatorka i pomysłodawczyni projektu Dotknij Teatru - łódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. W Teatrze Nowym wyreżyserowała dwa spektakle: Savannah Bay wg M. Duras (premiera: 22 marca 2013) oraz Podróż do wnętrza sceny (premiera: 24 marca 2012).

KATARZYNA WIELECHOWSKA - wykładowca w Katedrze Dramatu i Teatru Instytutu Kultury Współczesnej UŁ. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim (specjalność teatrologiczna i teoretyczno-literacka) oraz filozofii. Autorka artykułów naukowych poświęconych problematyce dramatu, teatru i antropologii kultury. Współredaktorka, wraz z prof. Małgorzatą Leyko, dwóch tomów monograficznych pt. Etos życia - etos sztuki. Wokół legendy o św. Genezjuszu-aktorze (2010, 2012).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji