Artykuły

Kraków. Nagrody Syzyfa i Loży, jubileusze oraz wystawa

31 marca (poniedziałek) o godz. 18 w Klubie Aktora LOŻA krakowski Oddział Związku Artystów Scen Polskich dnia zorganizował po raz kolejny obchody 53 Międzynarodowego Dnia Teatru.

W ramach obchodów odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. "Projekty scenografii i kostiumów Barbary Kędzierskiej". Barbara Kędzierska jest wybitnym scenografem i kostiumologiem. Twórczynią projektów scenograficznych dla Teatru Telewizji, filmu, teatrów dramatycznych i opery..

Współpracowała m. in . z takimi reżyserami jak: Maria Fołtyn, Laco Adamik, Waldemar Śmigasiewicz, Ewa Wycichowska, Piotr Cieślak, Henryk Baranowski, Gustaw Holoubek, Maciej Wojtyszko.

Po raz trzeci obchodzono Dzień Artysty Weterana Scen Polskich, także Filmu, Telewizji i Radia ustanowione na dzień 20 marca przez Zarząd Stowarzyszenia ZASP w Warszawie. "Cieszymy się bardzo mogąc z tej okazji złożyć serdeczne życzenia naszym zasłużonym Koleżankom i Kolegom obchodzącym jubileusze pracy artystycznej. Dziękujemy im za to co wnieśli w historię polskiego teatru, za ich wspaniałe kreacje artystyczne, wiedzę i doświadczenie" powiedziała podczas spotkania Barbara Szałapak, przewodnicząca zarządu Oddziału. Uhonorowani zostali: Eugenia Horecka, aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, członek ZASP od 1954 r. , która obchodziła 65-lecie pracy artystycznej . 60-lecie pracy artystycznej obchodzili: Halina Zaczek - aktorka , pedagog, profesor nadzwyczajny, zwyczajny, prodziekan i prorektor PWST w Krakowie, Edward Dobrzański - aktor Teatru im. J. Słowackiego (1953-1954), od 1954 r. Starego Teatru w Krakowie. W latach 1954- 2003 wykładowca PWST w Krakowie, w latach 1968-87 dziekan Wydziału Aktorskiego, w latach 1980-81 i 1987-90 prorektor tej uczelni, Tadeusz Jurasz - aktor teatralny i filmowy, reżyser, Irena Szramowska-Germann - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. 55-lecie pracy artystycznej: Janusz Warpechowski - (scenograficznej) - 12 października 2013 r. - twórca scenografii Teatru Telewizji oraz w teatrach dramatycznych i operowych całej Polski, wykładowca w PWST Kraków w latach1969-1971, Barbara Stesłowicz - aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa od roku 1966 w Teatrze Ludowym w Krakowie. Od momentu powstania Klubu Aktora Loża zrobiła kilkadziesiąt wystaw tematycznie związanych z teatrem, filmem i jego twórcami, Bogdan Grzybowicz - w 1959 ukończył PWSTiF i debiutował w Teatrze Miniatura Estrady Domu Wojska Polskiego w Warszawie. Od 1968 r. niemal nieprzerwanie pracuje w Teatrze Bagatela (niegdyś Rozmaitości), Barbara Kober - aktorka Teatru Groteska od 1958 r, grała m. in. w spektaklach reżyserowanych przez Z. Jaremową, Z. Mikulską, F. Leniewicz, T. Kwintę, V. Stankowskiego, Ewa Krzyńska-Sobolewska - aktorka, od 1982 r. w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. 50-lecie pracy artystycznej świętowali: Jolanta Nord - aktorka scen rzeszowskich: Teatru Lalki i Aktora Kacperek (obecnie Maska), Sceny Propozycji, Estrady Rzeszów, Teatru Małych Form TKT, Maria Przybylska-Więckowska - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Edward Linde Lubaszenko - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

Krakowski Oddział Związku Artystów Scen Polskich postanowił przyznać tegoroczne Nagrody Syzyfa 2014:

Prezydentowi Miasta Krakowa Panu Prof. Jackowi Majchrowskiemu, Dyrektorowi Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Miasta Krakowa Stanisławowi Dziedzicowi, Pani Bogusławie Presz i Pani Joannie Szulborskiej - Łukaszewicz z Wydziału Kultury UMK, Pani Jolancie Gibas z Kancelarii Prezydenta Krakowa. Plakietki ZASP otrzymali: " Prof. Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa za wielkie serce dla artystów", "Barbara Stesłowicz z okazji 55 lecia pracy artystycznej z wyrazami wdzięczności za kreatywność i pracę w Klubie LOŻA.

Jak co roku w dniu obchodów naszego teatralnego święta wręczono Nagrodę Loży. Fundatorem Nagrody jest Pan Krzysztof Nowosad z Klubu Aktora Loża. Nagroda, której pomysłodawczynią jest Kol. Lidia Bogacz - Popiel, przyznawana jest od 2008 roku w uznaniu za szczególne osiągnięcia artystyczne. Otrzymują ją młodzi aktorzy z terenu Oddziału Krakowskiego, pracujący i tworzący w teatrach poza Krakowem.

Laureatami tegorocznej Nagrody Loży zostali dwaj młodzi aktorzy Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem:

Piotr Łakomik za role Piotra w "Nieprzyjacielu w Kolibie" Juliena Greena, za rolę Urszuli w "Ccy - Witkac-Y Menażeria" wg "Juweniliów" St .I. Witkiewicza oraz rolę Octavia w dramacie "Na Niby - Naprawdę" Lope de Vegi. Piotr Łakomik - (ur. 1984 r.), ukończył w 2011 roku Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu - wydział aktorski.

Dominik Piejko za role: Jakuba - "Nieprzyjaciel w Kolibie", Juliena Greena, Młodzieniec Rozdarty - "Halny (Niebezpieczne Sny"),(2013), Bagiński- "Przezroczyste zero", Alfonso Vallejo, (2013) oraz rolę Nihila w spektaklu Ha!SioŸ" na podstawie "Onych" St. I. Witkiewicza, granym w Galerii Hasiora w Zakopanem (2014). Dominik Piejko ( ur.18.09. 1983 r. w Dynowie ) jest absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (kierunek aktorski).

Laureat tegorocznej Nagrody im. Leona Schillera aktor Narodowego Starego Teatru, Wiktor Loga - Skarczewski otrzymał podczas uroczystości legitymację członka ZASP.

Na zakończenie obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w Krakowie odbył się krótki recital piosenek Hanki Ordonówny w wykonaniu Beaty Wojciechowskiej - fragm. recitalu pt. "Jak dym z papierosa"

W imieniu Zarządu Oddziału ZASP w Krakowie

Barbara Szałapak, Jerzy Pal

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji