Artykuły

Warszawa. "Made in Poland" w TVP Kultura

Teatralny wtorek 8 listopada TVP Kultura poświęci problemom nowej polskiej dramaturgii. O godz. 20.15 odbędzie się debata z udziałem m.in. Jacka Sieradzkiego i Tadeusza Słobodzianka, a o godz. 21 - retransmisja spektaklu "Made in Poland" (na zdjęciu) Przemysława Wojcieszka, zarejestrowanego przez TVP Kultura na żywo we wrześniu ze Sceny na Piekarach w Legnicy.

Jeszcze nie tak dawno wydawało się, że dramatopisarstwo znajdzie się w Polsce na liście zawodów wymierających, a teatrom grozić będzie los oper, w których na okrągło wystawiane są te same dzieła tych samych klasyków. Od kilku sezonów jednak pojawiła się lepsza koniunktura dla współczesnej dramaturgii. Na afisze teatralne trafiają tytuły nieznanych sztuk nowych autorów.

Obecności nowej dramaturgii sprzyjają rozmaite inicjatywy promujące. W wielu teatrach organizowane są czytania dramatów i cieszą się one niesłabnącą popularnością. Teatry ogłaszają konkursy dramatopisarskie, ich wyniki prezentowane są m.in. na takich festiwalach, jak wrocławska Eurodrama, krakowski Bazart czy Festiwal Sztuk Odważnych w Radomiu. Odbywają się warsztaty dramaturgiczne. W ramach Laboratorium Dramatu prowadzi je Tadeusz Słobodzianek. Ważną rolę wspierającą dramaturgię współczesną odgrywa organizowany przez Ministerstwo Kultury - Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Czy jednak z morza tych rozmaitych przedsięwzięć można wyłowić to, co najważniejsze: ciekawe, współczesne, polskie sztuki? Czy Polska ma dzisiaj swoją reprezentację dramaturgów, która może konkurować z autorami zagranicznymi? Czy są już w niej tacy autorzy, jak Michał Walczak, Przemysław Wojcieszek, Marek Modzelewski, Robert Bolesto, Paweł Sala, Michał Bajer? Czy ich twórczość ma szansę przetrwać swój czas?

W debacie o 20.15 wezmą udział: Przemysław Czapliński, Mariusz Grzegorzek, Jacek Sieradzki i Tadeusz Słobodzianek. Rozmowę poprowadzi Łukasz Drewniak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji