Artykuły

Warszawa. Dziś premiera "Niech no tylko zakwitną jabłonie"

Dziś w Teatrze Ateneum premiera spektaklu "Niech no tylko zakwitną jabłonie" Agnieszki Osieckiej.

Muzyczny, wodewilowo-kabaretowy, liryczny spektakl na podstawie scenariusza Agnieszki Osieckiej w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. To przed i powojenna historia Polski (do lat 50-tych) opowiedziana piosenką.

Gdy w 1964 Teatr Ateneum wprowadził ten tytuł do repertuaru Warszawa oszalała. Zagrany został 440 razy! Teatr Ateneum objechał z tym spektaklem całą Polskę i niemałą część świata.

Po pięćdziesięciu latach "Jabłonie..." znów na afiszu Ateneum, tym razem w jubileuszowym 85. sezonie Teatru.

"Niech no tylko zakwitną jabłonie" Osieckiej to tym razem typowy musical, z piosenkami, skeczami i przezabawnym układem choreograficznym. Został napisany przed pół wiekiem i w Ateneum miał swoją prapremierę, ale do dziś zachował urok pierwszej młodości. Składają się nań słynne już piosenki samej Osieckiej, ale i innych autorów, opowiadające o warszawiakach różnych generacji, przedwojennych i powojennych. Ale przede wszystkim jest to przedstawienie o pewnym znanym nam kraju, w którym radość z "nowego" miesza się z sentymentem do "starego", polskie z zachodnim, sentymentalne z refleksyjnym, śmieszne z poważnym. Jego szczególnym atutem jest siła młodości, która potrafi przezwyciężyć każde głupstwo i każdy nonsens zafundowany niegdyś przez socjalizm.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji