Artykuły

Kraj. Co się dzieje po drugiej stronie sceny

Wystaw sztukę na profesjonalnej scenie, wejdź na pokład najmniejszego mobilnego teatru świata, zrób sobie zdjęcie w teatralnym kostiumie lub wytrop upiora żyjącego w operze - a to wszystko w ramach ogólnopolskiej akcji "Dotknij teatru" Projekt "Dotknij teatru" startuje dziś - w Międzynarodowy Dzień Teatru - i potrwa do 6 kwietnia.

W ubiegłym roku zorganizowano niemal 600 wydarzeń w 45 miastach, w tym czeka nas oczywiście nie mniej atrakcji. Wśród nich przedstawienia, dyskusje, wystawy i działania w plenerze. Przede wszystkim jednak widzowie będą mieli okazję wreszcie wstać z foteli i zmienić perspektywę patrzenia: zostaną zaproszeni do wspólnego tworzenia i odkrywania fascynujących sekretów teatralnego zaplecza.

Swoje drzwi szerzej niż zwykle otworzą m.in. Teatr Współczesny w Warszawie, krakowska Groteska, Opera Bałtycka, bielska Banialuka i Teatr Nowy w Zabrzu. Ciekawscy zejdą do pełnej tajemnic piwnicy Białostockiego Teatru Lalek, a w Teatrze Polskim w Bydgoszczy zajrzą nie tylko do garderób aktorów, pracowni fryzjerskiej, lecz również do kieszeni scenicznej, gdzie trzymane są elementy scenografii. Zwiedzanie Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy przybierze formę teatralnej gry, a Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała spacer śladami "Upiora w operze" prowadzący zakamarkami niedostępnymi na co dzień dla publiczności. W poznańskim Teatrze Muzycznym każdy będzie mógł wyszperać coś dla siebie do przebrania w magazynach kostiumów i wziąć udział w profesjonalnej sesji fotograficznej.

Zagraj to sam

Ci, którzy zawsze chcieli spróbować swoich sił na prawdziwej scenie, powinni odwiedzić warszawski Teatr Powszechny. Po otwartym czytaniu tekstu "Jakobi i Leidental" grupa widzów zrealizuje własną inscenizację tego dramatu Hanocha Levina. Na sześć godzin zamienią się w scenografów, dramaturgów, reżyserów i aktorów wspieranych przez zespół artystyczny i techniczny teatru. Efekt ich wspólnej pracy obejrzymy o północy na Małej Scenie. Przyspieszony kurs aktorstwa zaplanowano w Teatrze Polskim w Poznaniu podczas zajęć z aktorem Michałem Kaletą. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej zostaną zachęceni do odkrycia swoich często głęboko skrywanych talentów i artystycznego potencjału.

Lalki nie tylko dla maluchów

Z kolei we Wrocławskim Teatrze Lalek obsada spektaklu "Co krokodyl jada na obiad?" przedstawi najmłodszym zwierzęcych bohaterów. Wspólnie zastanowią się, czy warto zadawać dziwne pytania i spróbują odpowiedzieć na to najważniejsze - tytułowe. Nieco starsi (w wieku 6-12 lat) pod okiem lalkarzy z Wałbrzycha spróbują trudnej sztuki animacji. Aktorzy stołecznego Baja poprowadzą warsztat lalkarski dla dorosłych, zadając kłam twierdzeniom, że teatr lalkowy jest przeznaczony tylko dla dzieci.

Jednak teatry wcale nie zamierzają czekać na widzów. W Łodzi z teatrem obcować będą pasażerowie miejskich tramwajów, a wrocławianie przesiądą się na pokład Bajkobusa - czyli najmniejszego mobilnego teatru świata. Plenerowych wydarzeń zapowiedziano więcej: od tropienia miejsc związanych z białostockim czy toruńskim teatrem podczas niecodziennych miejskich gier teatralnych po spektakl uliczny na Starym Rynku w Łodzi. Dziś wieczorem (o godz. 21) odbędzie się tam widowisko łączące elementy tańca z ogniem z teatrem ruchu i odważnymi działaniami aktorów na szczudłach.

Udział w większości wydarzeń jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty i zwiedzania należy się wcześniej zarejestrować. Harmonogram i szczegóły na stronie www.dotknij-teatru.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji