Artykuły

Warszawa. Teatr Wytwórnia zaczyna w Koneserze

W praskiej Fabryce Wódek "Koneser" otwiera się nowa scena. W sobotę [5 listopada] wraz z premierą spektaklu "Komponenty" zaczyna tu działać Teatr Wytwórnia.

Założyciele Wytwórni to reżyserzy i dramaturdzy z grupy G8: Małgorzata Owsiany, Monika Powalisz, Jacek Papis, Paweł Sala, Radek Dobrowolski. Chcą tworzyć młody teatr, sięgać po współczesną polską dramaturgię i pokazywać ją w niekonwencjonalnej przestrzeni.

Scena otwarta

- Teatr Wytwórnia nie zadowoli amatorów musicalu i farsy. Chcemy grać repertuar współczesny, eksperymentalny, poszukujący - deklaruje Jacek Papis [na zdjęciu].

Oprócz własnych produkcji, Wytwórnia będzie zapraszać zespoły z innych miast, np. Teatr Powszechny z Radomia, który już w listopadzie pokaże tu cztery spektakle z cyklu "Radom Odważny".

- Chcielibyśmy, aby Wytwórnia stała się miejscem otwartym, zamierzamy przyciągnąć bardzo różnych reżyserów, aktorów. Dać im scenę, pozwolić na ryzyko - zapowiada Małgorzata Owsiany.

Już są pierwsi chętni. Próby spektaklu "Kolekcjoner" rozpoczyna w Koneserze Marek Kalita.

Wytwórnia w planach ma również przedsięwzięcia pozateatralne: kursy tańca nowoczesnego, aktorskie czytanie sztuk, promocje książek, klub dyskusyjny "Przekroju", Hyde Park - czyli otwartą scenę, na której każdy będzie mógł wystąpić ze swoim autorskim programem. Poza tym coś dla ciała, czyli knajpka na dole. Grupa G8 stawia też na dobrą scenę dziecięcą - Mini Wytwórnię, w której premiery będą się odbywać co trzy miesiące.

Dla sąsiadów

Teatr Wytwórnia jest jednym z przedsięwzięć stowarzyszenia Monopol Warszawski (przedwojenna nazwa Wytwórni Wódek "Koneser"), które pod wodzą Janusza Owsianego cztery lata temu postanowiło ratować podupadłą finansowo fabrykę wódek na Starej Pradze i ocalić oryginalną XIX-wieczną architekturę przemysłową. - Wszystkim potencjalnym deweloperom zależałoby na zabudowaniu każdego centymetra pustej przestrzeni - mówi Janusz Owsiany. - Najprawdopodobniej fabryka stałaby się zapleczem pobliskiego Carrefoura. To barbarzyństwo - dodaje oburzony.

Monopolowi udało się przekonać Konesera do programu zagospodarowania, który oparli na pomyśle wykwalifikowanej atrakcji turystycznej dla ambitnych. - Chcieliśmy również otoczyć opieką gromadę artystów - pięknoduchów, którzy nie potrafią się przebić. Dać im szansę na konfrontację z publicznością - opowiada Janusz Owsiany. - A żeby tych artystów, zanim rozwiną skrzydła, napoić, nakarmić i ogrzać, założyliśmy fundację Na Starej Pradze.

Fundacja ma już na koncie kilka udanych przedsięwzięć. Między innymi "Praskie Lato" organizowane wraz z Teatrem Wytwórnią z myślą o dzieciach z sąsiedztwa.

Pomysł okazał się trafiony. Na letnie warsztaty przychodziły głównie dzieci, ale w zajęciach z ceramiki brały też udział ich bezrobotne matki.

Teatr Wytwórnia też zamierza organizować warsztaty dla dzieci z Pragi. Mają zamiar wziąć pod opiekę dwa przedszkola i prowadzić tam zajęcia plastyczne i teatralne.

Teatr Wytwórnia otwiera się 5-6 listopada spektaklami "Komponenty" (tekst M. Owsiany, reż. J. Papis, scen. A. Kośmider) oraz "Gąska" (tekst i reż. Radek Dobrowolski).

Pierwsza premiera dziecięca to interaktywna bajka teatralna "Pan Andersen na Pradze", 1-2 grudnia, reż. Monika Powalisz.

Najbliższe wydarzenie pozateatralne to trzydniowa impreza pt. "Sieciówka - Twoje miejsce w sieci (blogi, magazyny internetowe, fotoblogi)" - spotkania z autorami, prezentacje prac, koncerty, 26-28 listopada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji