Artykuły

Warszawa. "Aktorzy bez etatu grają Szekspira"

W Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser odbędzie się w piątek wieczorem premiera spektaklu "Henryk IV" Williama Szekspira. Przedstawienie powstało w ramach projektu warszawskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) - "Aktorzy bez etatu grają Szekspira".

Pomysłodawcą przedstawienia z udziałem kilkunastu bezetatowych artystów, członków związku; jest tłumacz i reżyser przedstawienia prof. Jan Kulczyński. Chcąc dać szansę aktorom bezetatowym nie tylko grania, ale też zmierzenia się z szekspirowskim tekstem, wyszedł z inicjatywą społecznej pracy z artystami.

- Inicjatywa jest naprawdę godna uwagi i nagłośnienia, bowiem z tekstem, w którym występuje ponad trzydzieści postaci, tutaj zmaga się 11 aktorów pokazując pełny wachlarz swoich umiejętności z wykorzystaniem lalek, masek, pantomimy i szermierki włącznie - powiedziała PAP w piątek Maria Wilma-Hinz z biura prasowego ZASP.

Spektakl jest współfinansowany przez miasto. Pieniądze miasta zostały jednak przeznaczone tylko na produkcję, aktorzy występujący w "Henryku IV" nie dostaną zapłaty za udział w przedstawieniu. Kolejne pokazy planowane są w grudniu i styczniu, ale uzależnione są od tego, czy znajdą się sponsorzy. ZASP szuka także miejsca do grania spektaklu.

Króla Henryka zagra absolwent warszawskiej PWST, stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w Stanach Zjednoczonych - Jan Jurewicz. Wystąpią również m.in. Adam Szyszkowski, Marek Cichucki, Piotr Borowski, Jolanta Wołłejko i Magdalena Karel.

Autorką scenografii i kostiumów jest Maria Kanigowska. Patronat nad spektaklem objął miesięcznik "Teatr" oraz Fundacja Theatrum Gedanense.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji