Artykuły

Prapremiera "Ostatni Żyd w Europie"

"Ostatni Żyd w Europie" to opowieść o nietolerancji i nie­nawiści nawiązująca do praw­dziwej historii mieszkającej w Łodzi rodziny autora sztuki, Tuvii Tenenboma, założyciela i dyrektora Teatru Żydowskiego w Nowym Jorku.

W przeddzień ślubu Marii i Jó­zefa do miasta przyjeżdża mło­dy, niedoświadczony i zagubio­ny amerykański mormon. Pan­na młoda nagle dowiaduje się, że jest Żydówką... Rodzice zasiewa­ją w młodej parze niepewność i strach. Maria i Józef nie wie­dzą, że od początku ich życie by­ło pasmem manipulacji, kłamstw i pogłębiającej się iluzji.

Sztuka Tenenboma, który żonglując stereotypami co chwi­lę wywraca nasze myślenie o bohaterach i ich zachowaniach, sta­wia ważna pytania o poszanowa­nie inności, potrzebę tolerancji, granice ludzkiej godności.

Spektakl reżyseruje Olga Chajdas - absolwentka reżyserii oraz produkcji filmowej i telewi­zyjnej. Obecnie przygotowuje się także do debiutu fabularnego.

W spektaklu występują: Mał­gorzata Rożniatowska, Jerzy Schejbal, Henryk Niebudek, Magdalena Czerwińska, Piotr Ligienza i Rafał Mohr.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji