Artykuły

Małopolska. 47 spektakli w czasie akcji "Dotknij teatru"

47 spektakli i kilkanaście innych wydarzeń: wystaw, spotkań z twórcami, warsztatów odbędzie się w Małopolsce w ramach ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru" organizowanej po raz piąty z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Akcja rozpocznie się 27 marca i potrwa do 6 kwietnia.

"Dotknij teatru" ma sprawić, że widzowie pokonają obawę przed tym, co w teatrze nowe i awangardowe i chętnie zobaczą propozycje polskich scen. W akcję włączyło się ponad 170 teatrów z 45 miast, ale nie jest to jeszcze liczba ostateczna.

- Zależy nam, żeby wszyscy znaleźli się jak najbliżej teatru. Program akcji jest bardzo bogaty, a formy obcowania z teatrem są różne: spektakle, warsztaty, spotkania z twórcami, prelekcje, wystawy, próby czytane i próby otwarte, happeningi - mówiła na środę dziennikarzom Liliana Uczkiewicz z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

W Małopolsce do akcji włączyło się 15 podmiotów, oprócz krakowskich teatrów także Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie i Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, który 29 marca przygotowuje Noc Teatru.

Widzowie będą mogli zobaczyć w sumie 47 spektakli m.in. inscenizację ostatniej sztuki Sławomira Mrożka "Karnawał, czyli pierwsza żona Adama" (Teatr im. Juliusza Słowackiego), spektakle "Tajny agent", "Król Edyp", "Towiańczycy, królowie chmur", "Jan Peszek. Podwójne solo" (Narodowy Stary Teatr), "Atrament dla leworęcznych" (Teatr KTO), "Follow me", "Wysocki powrót do ZSRR" (Teatr Nowy), "Panopticum", "Barabasz" (Teatr im. Witkiewicza, Zakopane) "W pokoju obok" (Teatr im. Solskiego w Tarnowie).

Wydarzenia organizują też Teatr Bagatela, Teatr Ludowy, Teatr Groteska, Teatr Łaźnia Nowa, Teatr Barakah, Teatr Mumerus, Radio Pryzmat i Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży.

Oprócz spektakli zaplanowano m.in. wystawy, warsztaty teatralne, zwiedzanie teatrów, spotkania z aktorami, czytanie dramatów, dyskusje, projekcje filmowe. Szczegółowy program akcji "Dotknij Teatru" znajduje się na stronie: www.dotknij-teatru.pl.

- Tegoroczną akcję "Dotknij teatru" adresujemy przede wszystkim do dorosłych widzów, którzy teatr znają, ale nie zawsze do końca rozumieją nowe nurty i zjawiska w teatrze - mówiła koordynatorka akcji "Dotknij Teatru" w Małopolsce, sekretarz literacka Narodowego Starego Teatru Elżbieta Bińczycka.

"Dotknij Teatru" po raz pierwszy odbyło się w Łodzi w 2010 roku. Inicjatorem projektu była grupa łódzkich artystów i animatorów kultury, a liderem i koordynatorem - Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W 2012 roku dzięki współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego z Warszawy, akcja rozszerzyła się pod wspólną nazwą.

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto ustanowione w 1961 r. dla upamiętnienia otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji