Artykuły

Lublin. Łysak reżyseruje Szekspira u Osterwy

Sztukę Williama Szekspira "Kupiec wenecki" w reż. Pawła Łysaka wystawi zespół Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Premiera spektaklu odbędzie się 5 kwietnia; towarzyszyć jej będą monodram "Shylock", wykłady i czytanie dzieciom "Opowieści szekspirowskich".

- "Kupiec wenecki" to sztuka szczególna. Opowiada o żyjących obok siebie żydach i chrześcijanach. Pokazuje problem antysemityzmu, problem spotkania jednych i drugich. Sztuka budziła ogromne kontrowersje. Była w różny sposób interpretowana, raz przeciwko antysemityzmowi, raz za - powiedział reżyser przedstawienia Paweł Łysak (na zdjęciu) na konferencji prasowej we wtorek w Lublinie.

Akcja komedii Szekspira "Kupiec wenecki" rozgrywa się w XVI-wiecznej Wenecji. Główny wątek dotyczy kredytu - trzech tysięcy dukatów - który zaciągnął Antonio (tytułowy kupiec wenecki) u Żyda Szajloka. Pieniądze pożyczył, żeby pomóc swemu przyjacielowi Bassanio, który ubiega się o rękę bogatej Portii. Szajlok stawia jeden warunek - jeżeli kupiec nie spłaci długu na czas, Żyd będzie miał prawo wyciąć mu dowolnie wybrany funt ciała.

Według Łysaka sztuka jest "zaskakująco współczesna". - To świat, w którym relacje między ludźmi przekładają się na pieniądze, relacje emocjonalne mają swoje odzwierciedlenie w pieniądzach; świat, w którym różne grupy ludzi się nawzajem zwalczają. Cały ten węzeł, splot relacji finansowych, międzyludzkich rozwiązuje się wtedy, gdy znajduje się kozioł ofiarny. Tym kozłem jest Żyd - dodał.

Premiera spektaklu odbędzie 5 kwietnia. Towarzyszyć jej będą różne wydarzenia związane z "Kupcem weneckim" lub twórczością Szekspira.

11 marca w lubelskim teatrze wystąpi gościnnie Piotr Kondrat z monodramem "Shylock", przygotowanym na podstawie "Kupca weneckiego". Postać Shylocka - Żyda, który zarabia na życie i bogaci się dzięki udzielaniu kredytów, ma stać się okazją do dyskusji na temat relacji żydowsko - chrześcijańskich.

W cyklu "Gotuj się na teatr", zaplanowano dwa spotkania związane z premierą. Wykład "Wątki żydowskie w +Kupcu weneckim+" wygłosi 25 marca prof. Małgorzata Grzegorzewska, a towarzyszyć temu będzie gotowanie żydowskich potraw. Tydzień później prof. Jarosław Komorowski opowie o kuchni czasów Szekspira, wykładowi towarzyszyć będzie przygotowywanie potraw inspirowanych dramatami szekspirowskimi.

Dzień po premierze, 6 kwietnia, aktorzy teatru w cyklu "Poczytajki" przygotowywanym z myślą o dzieciach, będą czytać "Opowieści szekspirowskie" Charlesa i Mary Lamb, napisane według dramatów Szekspira.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji