Artykuły

Gdańsk. Warsztaty "Pisanie o dramacie - czytanie dramatu"

Klub Żak zaprasza 29 i 30 marca na warsztaty "Dramat polski. Reaktywacja". Warsztaty dotyczyć będą czytania dramatu, adresowane są do osób pełnoletnich. Na zajęcia zapraszamy zainteresowanych krytyką i recenzowaniem sztuki, również osoby, które na co dzień nie piszą o teatrze. Uczestnicy będą uczyć się teoretycznej i praktycznej interpretacji tekstów.

Dzień pierwszy (29.03.2014 g. 10.00)

Analiza i interpretacja współczesnego tekstu dramatycznego. Przed południem wspólnie ANALIZUJEMY konstrukcję dramatu wybranego przez prof. dra hab. Jacka Kopcińskiego z II tomu antologii "Trans/formacja. Dramat polski po 1989 roku". Postaramy się omówić możliwie różne aspekty budowy dramatu. Po południu każdy z uczestników warsztatów przedstawia własną INTERPRETACJĘ utworu i uzasadnia wybór klucza interpretacyjnego. Następnie DYSKUTUJEMY o przedstawionych propozycjach.

Dzień drugi (30.03.2014 g. 10.00)

Teoria i praktyka czytania scenicznego tekstów dramatycznych. Przed południem omawiamy różne kwestie teoretyczne związane z praktyką CZYTANIA scenicznego dramatu. Po południu każdy z uczestników przygotowuje i przedstawia własne CZYTANIE fragmentu wybranego dramatu (siłami samych uczestników). Następnie DYSKUTUJEMY o zaprezentowanych propozycjach.

Dzień trzeci - PC Drama (31.03.2014 g. 19.00)

Wczesnym wieczorem odbywa się AKTORSKIE czytanie wybranego dramatu z II tomu antologii (tego samego, który omawialiśmy pierwszego dnia z uczestnikami warsztatu). Czytanie przygotowuje reżyser. Po przerwie dyskutujemy na temat dramatu oraz czytania w gronie uczestników warsztatów, artystów, autora sztuki i publiczności. DYSKUSJA jako konfrontacja własnych idei i doświadczeń z propozycją artystów jest zwieńczeniem warsztatów.

KOSZT: 50zł

ZAPISY POD ADRESEM: teatr@klubzak.com.pl

Prowadzący warsztaty: prof. dr hab. Jacek Kopciński [na zdjęciu po prawej]

Jacek Kopciński - rocznik 1965, historyk literatury, krytyk teatralny, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr". Jest autorem monografii "Gramatyka i mistyka. Wprowadzenie w teatralną osobność Mirona Białoszewskiego" (1997) oraz "Nasłuchiwanie. Sztuki na głosy Zbigniewa Herberta" (2008), tomu szkiców i rozmów teatralnych "Którędy do wyjścia?" (2002). Napisał także podręcznik do nauki literatury XX wieku "Przeszłość to dziś", a także kilka scenariuszy filmów dokumentalnych. Pracuje w Instytucie Badań Literackich, jest profesorem na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie kieruje Katedrą Badań nad Teatrem i Filmem. Wykłada także na Akademii Teatralnej w Warszawie i Kolegium "Artes Liberales" UW. Od 2008 roku jest członkiem kapituły Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Mieszka w Warszawie.

***

Dramat polski. Reaktywacja

PISANIE O DRAMACIE - CZYTANIE DRAMATU. WARSZTATY

29 / 30.03.2014 g. 10.00 i 31.03 g. 19.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji