Artykuły

Chopin i aerobik

Teatr Wielki imienia Stanisława Moniusz­ki zaprezentował spektakl baletowy zło­żony z układów choreograficznych Mar­ka Różyckiego. Dziś mieszkaniec Berlina, Różycki jest wychowankiem Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu. Tańczył u Conrada Drzewieckiego w Polskim Te­atrze Tańca, potem ruszył w baletowy świat, by obecnie pracować dla Deut­sche Staatsoper.

W wieczorze Różyckiego znalazły się układy już znane w Poznaniu: III Symfo­nia Krzysztofa Pendereckiego miała swo­ją premierę w listopadzie 1998 roku, "Wariacje na temat Chopina" pojawiły się w październiku 1999 roku. Punktem wyj­ścia choreografii do symfonii jest ilustra­cja formalnego rozwoju dzieła Penderec­kiego. Jest interesująca i wartka (w asce­tycznej scenografii Duncana Haylera) jednak tylko w fazie Andante i Allegro, w dalszych częściach ulega powtórkom i znużeniu długością (50 minut) symfonii.

"Wariacje na temat Chopina", czyli bale­towa wersja preludiów, etiudy i wariacji na temat z Mozarta, zmuszają do myśle­nia i zadumy. Ale tylko chyba nad praw­dziwymi intencjami choreografa. Żart to, kpina, czy chęć szokowania za wszelką cenę, co dziś takie modne. Bo "neuro­tyczne" (w zamierzeniu autora) ruchy trzech kuso odzianych tancerek i dwóch niby kulturystów dobre są może dla ae­robiku, ale dlaczego do muzyki Chopina, w dodatku kulawo wykonanej (na żywo) i nagłośnionej?

Bazą trzeciego układu "Groszki i róże" są najpiękniejsze piosenki Ewy Demarczyk. Ten cykl siedmiu miniatur baletowych to raczej teatr baletowy w przeważającej mierze ilustrujący (często bardzo drobia­zgowo) tekst piosenek, ich klimat, kolo­rystykę (udana oprawa Sławomiry Chorążyczewskiej). Najlepszy, także wyko­nawczo (Irina Lawrenowa, Andrzej Leonowicz), okazał się "Tomaszów", dalej "Garbus", "Jaki śmieszny", "Grande Valse Brillante" (Izadora Weiss i Bogdan Ja­błoński) oraz "Groszki i róże". Nade wszystko jednak wzruszała piękna po­ezja, niezapomniana muzyka Zygmunta Koniecznego i pamiętne interpretacje Ewy Demarczyk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji