Artykuły

Bydgoszcz. "Plastusiowy pamięnik" sprzedany przed premierą

Premierę "Plastusiowego pamiętnika" w reż. Leny Frankiewicz zaprezentuje w piątek Teatr Polski. Zainteresowanie widzów jest tak duże, że teatr już sprzedał bilety na wszystkie spektakle w lutym oraz zarezerwował wstępnie większość miejsc na spektakle w marcu, choć jeszcze nie rozpoczęto na nie sprzedaży biletów.

Choć książka Marii Kownackiej ukazała się w latach 30. XX wieku, to dotychczas nie miała scenicznej adaptacji.

- Przymierzając się do adaptacji scenicznej Plastusia kupiłam książkę Kownackiej i przeczytałam ją wspólnie z synem, by przekonać się, czy treść nadal jest atrakcyjna dla dzieci. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania: Plastuś stał się jednym z ulubionych bohaterów Mikołaja, który emocjonalnie przeżywał wszystkie przygody plastelinowej postaci - powiedziała we wtorek Lena Frankiewicz.

Akceptacja i reakcje syna były jednymi z kryteriów, jakimi kierowała się reżyser spektaklu przy doborze scen do przedstawienia. Mikołaj Frankiewicz znalazł się dzięki temu w spisie twórców spektaklu jako "konsultant dziecięcy".

- Starałam się skupić akcję wokół przygód Plastusia w szkole. Przesłanie spektaklu pozostaje tradycyjne: warto być razem, przyjaciele są ważni i warto wspólnie z nimi przeżywać i poznawać świat - dodała Frankiewicz.

Scenerią przygód będzie ogromny, drewniany piórnik, nadnaturalnych rozmiarów zeszyt i szkolna ławka. Wyzwaniem dla twórców spektaklu było pogodzenie stylistyki retro z wrażliwością i przyzwyczajeniami współczesnych dzieci.

- W przedstawieniu pojawiają się przedmioty dziś już najmłodszym nieznane: obsadka ze stalówką zamiast długopisu, czy scyzoryk zamiast temperówki. Wykorzystujemy jednocześnie multimedialne animacje z udziałem aktorów, którzy wcielają się na scenie w przedmioty ze szkolnego piórnika, dzięki czemu mali widzowie zobaczą jakby dwa światy: przyjaznych, małych przedmiotów i dorosłych ludzi - zaznaczyła reżyser.

Na scenie wystąpią: Magdalena Łaska, Alicja Mozga, Artur Krajewski i Jakub Ulewicz. Każdy z aktorów będzie wcielał się w kilka różnych ról.

Jak podkreślił Paweł Sztarbowski, dyrektor programowy Teatru Polskiego w Bydgoszczy, adaptacja sceniczna książki Marii Kownackiej została dokonana po raz pierwszy w Polsce. - Wiemy jedynie o inscenizacji zrealizowanej na początku lat 50. przez toruński Baj Pomorski, ale jej podstawą były "Przygody Plastusia", czyli druga część książki Kownackiej, wydawana niekiedy łącznie z "Plastusiowym pamiętnikiem" - zaznaczył Sztarbowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji