Artykuły

Wałbrzych. Spotkania z operą na Zamku Książ

W dniach 31 stycznia - 2 lutego roku pierwsza, noworoczna odsłona "Zamkowych Spotkań z operą".

O FESTIWALU

Zamkowe spotkania z operą to cykl comiesięcznych wydarzeń artystycznych w których prym wiedzie ludzki głos słyszany w barwach muzycznej wędrówki przez epoki. To podróż przez najznakomitsze dzieła wokalne podchodzące z oper, oratoriów, operetek, musicali, utwory z zakresu chóralistyki i pieśniarstwa. Przez cały 2014 rok udział w Festiwalu weźmie ponad 180 artystów z powodzeniem odnoszących sukcesy na arenie międzynarodowej. Zaprezentują oni zróżnicowane programy światowych kompozytorów tworzących w okresach od baroku do współczesności.

Koncerty odbywać się będą w jednym z najpiękniejszych miejsc na Zamku Książ - Sali Maksymiliana, słynącej z doskonałej akustyki. W sezonie letnim zaplanowane zostały dwa wyjątkowe wydarzenia plenerowe na dziedzińcu.

Festiwal odbywać się będzie w formule weekendowej. Pierwszego dnia, w piątek, zaprosimy na NOCNE ZWIEDZANIE ZAMKOWYCH WNĘTRZ, drugiego sobotnie KONCERTY GALOWE. Z kolei w niedzielny poranek zaprosimy wszystkich melomanów na cykl edukacyjny, będący połączeniem historii regionu z muzyką pn. OPEROWE SPOTKANIA NA PODUCHACH, adresowany nie tylko do najmłodszych miłośników muzyki. Tego dnia odbywać się także będą briefingi z artystami. Każdy meloman lub nowy odkrywca sztuki wokalnej będzie miał możliwość zadania pytań, wzięcia udziału w dyskusji.

To pierwsze tego typu wydarzenie cykliczne w Polsce stanie się ciekawą propozycją dla licznie odwiedzających region Dolnego Śląska turystów, pozwoli zaktywizować społeczność regionu wałbrzyskiego do uczestnictwa w kulturze wysokiej, a najmłodszym da możliwość odkrycia fascynującego świata teatru operowego. Wytworne, zabytkowe wnętrza oraz całe otoczenie położonego na urokliwym wzgórzu Zamku Książ w połączeniu ze sztuką operową staną się okazją do odkrycia na nowo narodowego dziedzictwa i zainicjują wznowienie tradycji muzycznych, z których niegdyś słynął Zamek położony dziś w granicach Wałbrzycha.

SPOTKANIE I - NOCNE ZWIEDZANIE ZAMKU

To niezwykłe przeżycie trwa ok. 90 minut i rozpoczyna się po zmroku, zazwyczaj w okresie letnim o godz. 23.00; w okresie jesienno-zimowym o godz. 21:00 . Turyści, poza standardową trasą, poznają również niedostępne na co dzień miejsca zamku takie jak np. kuchnia Hochbergów na V piętrze czy piwnice zamkowe. Przejście po zamku organizowane jest w tajemniczej

31 stycznia 2014 r. godz. 21.00

***

SPOTKANIE I - GALA OPERETKOWA

Tematyką I Zamkowych Spotkań z Operą będzie operetka wiedeńska, węgierska, niemiecka i polska. Wspólnie z uznanymi solistami operowymi weźmiemy udział w muzycznej podróży po najważniejszych ośrodkach w których operetka, jako lżejsza odmiana opery rozwijała się i zawsze gromadziła tłumy słuchaczy. Usłyszymy zarówno znane, jak i zapomniane fragmenty z dzieł m.in. J. Strauusa, F. Lehára, E.Kálmána, czy zapomnianego polskiego kompozytora, autora niezwykle popularnego ówcześnie musicalu rewiowego "Dama od Maxima" Ryszarda Sielickiego. Gościnnie na festiwalu wystąpi Monika Michaliszyn - znakomita sopranistka młodego pokolenia, która zdążyła już zdobyć wysokie uznanie publiczności w repertuarze operowo-operetkowym często koncertując na ważnych europejskich estradach.

1 lutego 2014 r. godz. 17.00 i 19.00

Sala Maksymiliana, Zamek Książ

Wykonawcy:

Monika Michaliszyn - sopran

Tomasz Maleszewski - tenor

Katarzyna Neugubauer - fortepian

***

I OPEROWE SPOTKANIA NA PODUCHACH

Jest to cykl edukacyjny skierowany zarówno do najmłodszej publiczności, jak i do starszych odbiorców kultury. Podczas spotkania, odbywać się będzie briefing z artystami.

Słuchacze, prowadzeni przez moderatora takich spotkań będą mogli wziąć czynny udział w dyskusji i rozmowie o teatrze operowym, zawodzie śpiewaka, instrumentalisty, atmosferze i aurze towarzyszącej wystąpieniom scenicznym. Spotkanie poprowadzi dwóch moderatorów z zakresu historii i muzyki, którzy w ciekawy i przystępny sposób przybliżą największe ciekawostki dotyczące dziejów regionu, samego Zamku Książ, a także prezentowanych w danym miesiącu dzieł wokalnych. Działania te w znaczny sposób przyczynią się do /podniesienia edukacji kulturalnej, historycznej i do poszerzenia zakresu wiedzy muzycznej. Bogata historia samego obiektu, jakim jest Zamek Książ, a także spuścizna kultury lokalnej województwa dolnośląskiego są w naszym przekonaniu istotnym elementem edukacji społecznej.

2 lutego 2014 r. godz. 12.00

ORGANIZATORZY:

MMImpresario

Zamek Książ

SPONSOR:

TOYOTA Wałbrzych Nowakowski

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji