Artykuły

Bydgoszcz. Wraca "Wiśniowy sad" z Anitą Sokołowską

Anitę Sokołowską pierwszy raz po urlopie macierzyńskim bydgoscy widzowie zobaczą w "Wiśniowym sadzie" na podstawie Czechowa. Spektakle na deskach Teatru Polskiego od 29 stycznia do 1 lutego.

W sierpniu ubiegłego roku 38-letnia aktorka po raz pierwszy została mamą - na świat przyszedł jej syn, którego ojcem jest reżyser Bartosz Frąckowiak (razem zrealizowali świetny monodram Sokołowskiej, "Komornicka. Biografia pozorna"). Na scenie bydgoskiego teatru po raz ostatni przed urlopem macierzyńskim oglądaliśmy ją w kwietniu 2013 roku w "Wiśniowym sadzie" według Czechowa w reż. Pawła Łysaka. Tym samym spektaklem aktorka wraca po kilkumiesięcznej przerwie. Na deskach Teatru Polskiego będzie można oglądać ją od 29 stycznia do 1 lutego, a później także pod koniec lutego w tej samej sztuce.

Tytułowy wiśniowy sad jest synonimem starych, dobrych czasów, słodkiego dzieciństwa i dobrobytu. Lubow Andriejewna Raniewska (w tej roli Anita Sokołowska) wraca do niego z dalekiego Paryża. Trzeba ratować majątek - dworek podupada, sad jest zadłużony, licytacja ziemi wisi na włosku. Dla Raniewskiej to dramat - żegna się z rodzinnym domem z nostalgią i rozpaczą. Antoni Czechow napisał "Wiśniowy sad" w przeddzień rewolucji w Rosji, która zmiotła z powierzchni ziemi stary porządek świata. Ale Paweł Łysak, reżyser spektaklu, dostrzegł w tekście sprzed ponad stu lat analogię do współczesnego świata. - Paweł Łysak, sięgając po ten utwór, chciał przyjrzeć się współczesnemu kryzysowi i nastrojowi przesilenia, a także zadać pytanie o modele życia, które dominują w dzisiejszym świecie - mówią realizatorzy spektaklu.

Obok Sokołowskiej na scenie m.in. Julia Wyszyńska, Joanna Drozda, Michał Jarmicki, Piotr Stramowski, Michał Czachor czy Magdalena Łaska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji