Artykuły

Poznań. Premiera "Kopciuszka" w Teatrze Wielkim

15 lutego o godz. 18 w Teatrze Wielkim odbędzie się premiera "Kopciuszka" Sergiusza Prokofiewa. Choreografię do spektaklu stworzył Paul Chalmer, a orkiestrę poprowadzi Tadeusz Kozłowski.

"Kopciuszek" do muzyki Sergiusza Prokofiewa jest jednym z najpiękniejszych dzieł baletowych. Muzyczno-taneczna wizja bajki Charlesa Perraulta nawiązuje fabułą do powszechnie znanej opowieści o tytułowej sierocie, złej Macosze i jej złośliwych córkach, dobrej Wróżce, Księciu i Królu. Balet poruszający takie wartości jak skromność i pycha, szlachetność i prostactwo, nagroda i kara, od ponad sześćdziesięciu lat należy do stałego repertuaru baletowego najważniejszych scen świata. Urzeka w nim nie tylko bajkowa atmosfera i czytelne przesłanie moralne, ale przede wszystkim wspaniała muzyka, współtworząca urokliwy, baśniowy klimat. Zawarta w "Kopciuszku" melodyjność, bogactwo stylistycznych nawiązań do tańców i rosyjskiej muzyki ludowej zawsze pozostawia na widzach niezatarte wspomnienie.

W poznańskim Teatrze Wielkim "Kopciuszek" po raz ostatni był wystawiany w 1984 roku. Autorem najnowszej realizacji jest Paul Chalmer - wybitny tancerz i choreograf. Był solistą Stuttgart Ballet, tańczył najważniejsze role w repertuarze klasycznym i współczesnym u czołowych choreografów. Jako choreograf zadebiutował w 1996 r. i zrealizował od tego czasu wiele klasycznych i autorskich spektakli baletowych, m. in. "Dziadka do orzechów", "Śpiącą królewnę", "Jezioro łabędzie", "Giselle" czy "Romeo i Julię". "Kopciuszek" w Teatrze Wielkim w Poznaniu jest jego pierwszą polską produkcją.

Orkiestrę poznańskiej opery poprowadzi Tadeusz Kozłowski - jeden z najznakomitszych dyrygentów operowych w Polsce. Laureat Brązowego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", występował w niemal wszystkich krajach Europy. Dyrygował spektaklem Kopciuszek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (premiera 2010 r.).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji