Artykuły

Łódź. Wkrótce 9. Festiwal Kultury Chrześcijańskiej

Przedstawienia teatralne, recitale, wystawy znajdą się w programie dziewiątej już edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę listopada w Łodzi.

Jak zapowiedział we wtorek PAP dyrektor imprezy, ks. Waldemar Sondka, -tegoroczna edycja będzie pierwszą po śmierci papieża Jana Pawła II, wielkiego miłośnika sztuki, który tak bardzo optował za odnowieniem dialogu między Kościołem a światem kultury i sztuki.

Według ks. Sondki, podczas trwania festiwalu zaprezentowanych zostanie wiele pozycji, które będą zmuszały ich uczestników do głębokiej refleksji. - Program jest bardzo zróżnicowany, pewne pozycje mogą wręcz szokować odbiorców. Nie jest to jednak prowokacja dla samej prowokacji, ale do tego, abyśmy przeżywali pewne katharsis, oczyszczenie - tłumaczył.

Tradycyjnie imprezę zainauguruje zaduszkowa msza św. za zmarłych twórców kultury. Po jej zakończeniu odbędzie się wernisaż XVIII-wiecznych miedziorytów wykonanych na zlecenie papieża Klemensa XII. W trakcie pierwszego dnia festiwalu będzie można jeszcze obejrzeć spektakl Teatru Logos z Łodzi "Księga baśni" według Hansa Christiana Andersena i wysłuchać koncertu Leszka Możdżera.

Pokazanych zostanie kilka spektakli teatralnych, m.in. przygotowany przez Teatr Wybrzeże z Gdańska "Tlen" [na zdjęciu] Iwana Wyrypajewa w reż. Agnieszki Olsten i "Lochy Watykanu" według Andre Gide'a w reż. Jana Klata wystawiany przez Teatr Współczesny z Wrocławia.

W ramach festiwalowych występów swoje koncerty zapowiedziały zespoły: RZOZ z Bukowiny Tarzańskiej wykonujący góralską poezję śpiewaną, Dikanda ze Szczecina (muzyka foklowa), Voo-Voo. Imprezę zakończy 20 listopada balet według dramatu Williama Szekspira "Romeo i Julia" przygotowany przez Staatsheater Braunschweig z Niemiec.

W tym roku organizatorzy imprezy przygotowali prawie 11 tys. bezpłatnych zaproszeń. Można się po nie zgłaszać od 3 listopada do biura festiwalu, działającego przy kościele środowisk twórczych w Łodzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji