Artykuły

Olsztyn. "Balladyna" na 60-lecie Teatru Lalek

1 lutego jubileusz 60-lecia obchodzić będzie Olsztyński Teatr Lalek. Z tej okazji premierę "Balladyny" Juliusza Słowackiego przygotowuje białoruski artysta - Olega Żiugżda.

30 stycznia 2014 r. minie 60 lat od pierwszej premiery naszego Teatru. W związku z jubileuszem przygotowujemy dla Państwa kolejny, ciekawy spektakl w ramach Sceny dla Młodzieży i Dorosłych.

Już 1 lutego na deskach naszego Teatru zagości sceniczna realizacja "Balladyny" Juliusza Słowackiego, w reżyserii znanego białoruskiego twórcy Olega Żiugżdy.

Sam reżyser tak pisze o tym przedsięwzięciu:

Dlaczego postanowiłem wyreżyserować "Balladynę"? Była to po prostu propozycja nie do odrzucenia! Dlatego, że to Olsztyn, że Słowacki i ten właśnie tytuł. W twórczości Słowackiego zakochałem się kiedy miałem 16 lat. Pracowałem wtedy jako montażysta w teatrze dramatycznym w Wilnie. Moim ulubionym spektaklem była "Maria Stuart". Starałem się w tym czasie czytać także Schillera, ale twórczość Słowackiego była mi bliższa. Przeczytałem wszystkie jego sztuki i wiersze przełożone na język rosyjski. "Balladyna" zawsze była dla mnie zagadką. Bliska Szekspirowi i powieściom gotyckim, bajkom i legendom, kryła w sobie niebywałą tajemnicę, fascynowała mnie. Motywy postępowania postaci nie dawały mi spokoju. Dusza bohaterki miotana jest sprzecznymi emocjami. Próbuje ona złamać normy społeczne, wygrać z losem za cenę strasznej zbrodni. Dlaczego? Teraz dopiero mogę zrozumieć, że chodziło jej o wolność wyboru bez względu na skutki. Długo czekałem na okazję, by zmierzyć się z tą sztuką i spróbować odkryć jej tajemnicę. Swoją pracę dedykuję mojemu przyjacielowi, utalentowanemu artyście-scenografowi Waleremu Raczkowskiemu, który odszedł od nas podczas realizacji tej sztuki.

**

Patronat nad jubileuszem 60-lecia Teatru i premierą sprawują:

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas. Patronat medialny: TVP Olsztyn i Radio Olsztyn.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji