Artykuły

Sopot. Prace Krechowicza i Staniszewskiego w PGS

Ponad dwieście prac znanych trójmiejskich artystów, pedagogów ASP w Gdańsku: mistrza Jerzego Krechowicza i jego ucznia Jacka Staniszewskiego zostanie zaprezentowanych w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek. Oprócz plakatów można będzie zobaczyć także rysunki, collage i inne formy artystyczne autorstwa obu artystów.

- To będą prace Krechowicza (na zdjęciu) z ostatnich kilku lat, a moje z ostatniego roku - powiedział Jacek Staniszewski. Zaznaczył, że "będzie to dynamiczna wystawa, prezentująca różnorodny charakter prac; unikamy jakiegoś powiązania między nimi - wyjaśnił.

Na wystawie będzie można zobaczyć rysunki, obrazy i instalacje Krechowicza oraz collage i działania plakatowo-artystyczne Jacka Staniszewskiego.

To pierwsza wspólna wystawa prac mistrza i ucznia. - Byłem asystentem Krechowicza przez 19 lat w gdańskiej ASP i znamy się od ok. 25 lat, ale po raz pierwszy razem wystawiamy swoje prace - wyjaśnił Staniszewski.

Relację obu twórców Jacek Staniszewski opisał w towarzyszącym wystawie katalogu: "fakt przebywania w okolicy Krechowicza zarówno podczas studiów, jak też mojej pracy przy nim, był okazją, by móc pobrać wszelkie możliwe wskazówki".

- Jednej rzeczy nie udało nam się zrobić, to wspólnej pracy. I nie jest to wynikiem braku okazji, ale faktu, że każdy z nas "wypowiada się" indywidualnie, samotnie. Ten katalog niech zatem zostanie uznany jako ta wspólna praca - czytamy.

Urodzony w 1937 r. w Tokach koło Zbaraża Jerzy Krechowicz studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskał w 1962 roku w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. W 1993 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego w ASP w Gdańsku. Kierownik Pracowni Grafiki Projektowej na Wydziale Malarstwa i Grafiki tejże uczelni. W latach 1996-2002 pełnił funkcję rektora ASP w Gdańsku. Był założycielem słynnego w latach 60. teatru "Galeria" oraz kabaretu "To-Tu".

Jest autorem około czterystu plakatów teatralnych, wystawowych, folderów, obwolut książkowych i innych form małoformatowych. Ma na swoim koncie ponad 30 realizacji scenograficznych. Uprawia malarstwo, collage, scenografię teatralną, grafikę użytkową i artystyczną. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Urodzony w 1957 r. w Lęborku Jacek Staniszewski w latach 1977-1983 studiował na Wydziale Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskał w 1983 roku w pracowni prof. Jerzego Krechowicza. Od 1982 roku działa jako muzyk m.in. w takich formacjach jak: Galago, Sun's Vibration, The Plemniors, Hory Zont oraz Biafra. Był założycielem zespołu Chlupot Mózgu. Od 1989 roku pracuje w ASP w Gdańsku. Asystent prof. Jerzego Krechowicza od 1992 do 2011 r. Autor ponad 300 plakatów do wystaw, spektakli teatralnych i koncertów.

Projektował okładki płyt wielu zespołów, m.in. Bielizna, Blenders, Ścianka, Kury, Apteka, Ego, Centrala, Miasto mężczyzn, Łoskot. Artysta multimedialny, grafik użytkowy, performer, muzyk. Jeden z twórców transawangardy, czyli "nowej ekspresji". Mieszka w Sopocie.

Wystawa prac Jerzego Krechowicza i Jacka Staniszewskiego w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie potrwa od 24 stycznia do 23 lutego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji